18. únor 2020
Svátek slaví Gizela, zítra Patrik

Mluvte s dětmi o penězích: 4 rady, jak jim vysvětlit, že nerostou na stromech

/
 • Dítě by mělo vědět, že peníze nerostou na stromech.
  13. září 2017 ● 10:38

  Jak zacházet s penězi byste měli učit co nejdříve i své děti. Vštípit jim, že když mají peníze, tak je nemusí »pálit« v ruce a hned je utratit. Poradíme, jak s dětmi o penězích mluvit.

 • 1.

  Začněte odmalička hrou

  Většinu svých návyků si člověk začíná budovat již v raném dětství, a týká se to i zacházení s penězi. „O penězích se nebojte s dětmi mluvit odmalička. Již od raného věku s nimi diskutujte o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a k čemu jsou dobré,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank a dodává: „Je dobré mluvit i o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček.“ Protože jde o děti, je ideální, když jim problematiku přiblížíte formou hry. Můžete si zahrát na prodavačku v obchodě nebo na bankéře. Můžete si klidně nakreslit i vlastní peníze. Pak ale nezapomeňte přidat informaci o padělání bankovek…

  Dítě by mělo vědět, že peníze nerostou na stromech.

 • 2.

  Mluvte otevřeně

  O financích s dětmi mluvte otevřeně. Vaši potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou. S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat. Nezapomeňte dětem zdůraznit i nástrahy, které v peněžnictví číhají. Třeba půjčovat si peníze, když nemáme zajištěný příjem, abychom je mohli bezproblémově splácet.

  Dítě by mělo vědět, že peníze nerostou na stromech.

 • 3.

  Kapesné dávejte co nejdříve

  S kapesným je dobré začít co nejdříve. Je praktickým cvičením nakládání s financemi. „Kapesné doporučuji dávat dětem co nejdříve. Začněte klidně s pár korunami na zmrzlinu nebo bonbony, ale dávejte jej dítěti pravidelně. Právě pravidelný měsíční příjem totiž dítě poučí o hodnotě peněz. Když vše utratí hned první den, bude muset na další počkat do příštího kapesného,“ radí Brůhová.

  Dítě by mělo vědět, že peníze nerostou na stromech.

 • 4.

  Jděte příkladem

  Děti se učí to, co vidí u vás, takže musíte jít příkladem. Když si po výplatě koupíte, co vidíte, a koncem měsíce vám zbude sotva na rohlík, vaše dítě převezme i tento zlozvyk, i když mu budete stokrát říkat, že se musí chovat jinak. Naopak stačí jít s potomkem do obchodu a ukázat mu třeba boty nebo halenku, která by se vám líbila, a říci, že je to sice hezké a určitě byste to unosili, ale nyní to nutně nepotřebujete a peníze musíte utratit za důležitější věci. Třeba za jeho kroužky. Musí pochopit, že v placení bývá priorita, co se musí platit a co není nutné koupit.

  Dítě by mělo vědět, že peníze nerostou na stromech.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

agfor: Bílým dětem se to vysvětlovat nemusí. To vysvětlujte cikánům.

(16. 09. 2017 15:06)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy