16. listopad 2018
Svátek slaví Otmar, zítra je Den boje za svobodu a demokracii / Mahulena

Používejte silná hesla, nestahujte podezřelé aplikace: 10 rad, jak nenaletět na síti!

/
 • Češi si nechrání počítače
  9. února 2017 ● 12:00
   

  Už se vám někdy stalo, že vám někdo ukradl přihlašovací údaje a zneužil je? Nebo váš počítač už někdy napadl vir? To jsou jen dvě z mnohých bezpečnostních nástrah na internetu. Existují ale způsoby, jak se proti tomu chránit a rizika minimalizovat. Přinášíme proto 10 tipů, jak se ubránit podvodníkům na internetu.

 • 1.

  Používejte antimalware a firewall

  Antimalware je název pro software, který chrání váš počítač před škodlivým software, jako jsou nejrůznější viry, trojské koně (užitečné programy, které však obsahují skrytou škodlivou část), spyware (programy, které otevřou přístup k vašemu počítači hackerů) apod.

  Pro domácí použití ho však lze od spousty výrobců získat zdarma. Totéž platí pro firewall, který chrání váš počítač před útoky hackerů přes internet. Antimalware i firewall je potřeba neustále udržovat aktualizovaný, aby byl schopen reagovat na nejnovější hrozby!

  Antivirus v počítači se projevuje různě

 • 2.

  Neotevírejte podezřelé přílohy e-mailů

  Pokud vám přijde e-mail od neznámého člověka, anglicky nebo s podezřelou češtinou, pak přílohu e-mailu neotevírejte. Totéž platí o e-mailech od přátel, které vám připadají podezřelé.

  Internet

 • 3.

  Nenavštěvujte podezřelé webové stránky

  Webová stránka v sobě může obsahovat škodlivý kód, který může infikovat váš počítač. Nenavštěvujte proto podezřelé stránky ani neklikejte na nejrůznější »zázračné výhry«.

  Studenti mají s rozpoznáváním falešných zpráv problém

 • 4.

  Neinstalujte neznámé aplikace

  Dávejte si velký pozor, jaké aplikace si instalujete na svůj počítač a zejména pak na svůj chytrý telefon. Instalujte pouze aplikace od známých výrobců, které si sami stáhnete přímo z jejich stránek či z oficiálního obchodu s aplikacemi. Neinstalujte neznámé aplikace.

  ...

 • 5.

  Dávejte si pozor na cizí USB disky

  I USB flash disk může být napaden virem. Dávejte si proto pozor na neznámé disky, ale i ty od kamarádů.

  Aktivity Čechů na sítích mají pohlídat vojenští zpravodajci (ilustrační foto)

 • 6.

  Neodesílejte přihlašovací údaje

  Když na internetu zadáváte jakékoliv přihlašovací, ale i osobní údaje, dávejte si pozor, aby stránka, přes kterou je budete odesílat, používala šifrovaný HTTPS protokol a nikoliv otevřený HTTP. Stránku využívající bezpečný HTTPS protokol poznáte buď podle zeleného zámečku vlevo vedle adresy, nebo podle toho, že její adresa začíná na »https://« namísto »http://«.

  Pozor na rizika internetu

   

 • 7.

  Používejte silná hesla

  Každé vaše heslo by mělo být delší než 8 znaků, mělo by obsahovat malá a velká písmena, číslice a speciální znaky (např. tečku, středník, paragraf apod.). Protože silné heslo není snadné si zapamatovat, můžete využít správce hesel, který si hesla zapamatuje za vás. Správce hesel dnes běžně obsahují i webové prohlížeče. Další možností je používat při vytváření hesel jednoduchý trik – např. z věty: »Ráno v 7 hodin chodím venčit psa« můžete vytvořit heslo: »Rv7hChvp«.

  Lidé stále neumí volit silná hesla

 • 8.

  Různé údaje pro různé weby

  Tohle je důležité – nepoužívejte jedno přihlašovací jméno a heslo pro více internetových služeb – např. do e-shopu, na Facebook a do e-mailu.

  ...

 • 9.

  Přístroje nedávejte z ruky

  Nepouštějte ke svému počítači ani telefonu a nenechávejte kohokoliv cizího. Nainstalovat spyware, který např. bude zaznamenávat vše, co napíšete na klávesnici, zabere jen pár desítek sekund.

  Češi si nechrání počítače na cestách

 • 10.

  Všechno zaheslujte!

  Zamykejte svá zařízení. Nastavte si heslo na počítač, tablet i telefon, a pokud někde necháte svůj notebook chvilku bez dozoru, zamkněte ho.

   

  ...

  Fotogalerie
  10 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy