Zkažená dovolená, zdravotní komplikace nebo omezený příjem teprve ukážou, jak silná jsou rodinná pouta. Příběhy ze života jasně vypovídají o tom, že každodenní zkoušky umějí být velmi nesmlouvavé. Naštěstí většinou stačí zachovat klid a situaci řešit rozvážně, krok za krokem, kvalitními argumenty. A dobrý právník také neuškodí.
1. cesta: Výplata? Možná, někdy, snad…
Pan Marek pracuje jako servisní technik. Jeho manželka je na mateřské dovolené se dvěma dětmi. V penězích se rodina zrovna nekoupe, a proto když panu Markovi zaměstnavatel dva měsíce nevyplatil mzdu, hodně se to projevilo na celkové rodinné pohodě. „Pokud zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15 dnů po uplynutí období splatnosti, může zaměstnanec ukončit pracovní poměr s nárokem na odstupné. K vymáhání dlužné částky lze také přistoupit soudní cestou. Pokud však jde o ojedinělý případ, doporučujeme nejprve vést se zaměstnavatelem slušný, ale důrazný dialog,“ radí Mgr. Vanda Pecháčková, právník D.A.S.

2. cesta: Dcera za všechny peníze
Paní Simona žije se svým manželem ve vlastním bytě, kde má také stále zapsané trvalé bydliště jejich dospělá dcera. Manželé se s ní dlouho neviděli, a proto byli velmi překvapení, když první zprávu o dceři po dlouhé době přinesl exekutor a chtěl zabavit majetek v bytě kvůli jejím dluhům. „Rodiče mnohdy bezelstně ponechají bydliště svých dětí na své adrese a poté se nestačí divit,“ varuje Mgr. Pecháčková. „Skladujte účtenky či kupní smlouvy cennějších movitých věcí pro případ, že budete muset exekutorovi prokázat, že patří vám, a nikoli vašemu potomkovi v problémech,“ dodává.
3. cesta: Dovolená na letišti
Pan Daniel se vypravil se svou novomanželkou na svatební cestu do New Yorku. Zpáteční noční let však neodstartoval. Novomanželé museli nejprve tři hodiny sedět ve stojícím letadle, pak kvůli závadě vystoupit, čekat další hodiny o hladu a žízni na letišti a nakonec přespat v letištním hotelu. Netřeba dodávat, že nálada byla spíše rozvodová. Mgr. Pecháčková však dává naději: „Letecké společnosti podobné komplikace pasažérům kompenzují. Jen se tím příliš nechlubí. Mějte připravené doklady a dokumenty o situaci a neváhejte se o svůj nárok přihlásit. Můžete si také sjednat balíček právní ochrany Rodina a pak za vás vše vyřešíme my."

4. cesta: Po bytě v kožichu
Pan Ladislav pronajal pro svou rodinu útulný byt. V zimě se však rozbilo topení, což nelibě nesla nejen chodidla manželky, ale především zdraví dětí. Aby toho nebylo málo, topení vyteklo a byt vytopilo. Pronajímatel se však k opravě neměl. „Pokud jde o opravy v nájemním bytě, je třeba nejprve zvážit, zda nejde o opravy, které je nájemce povinen opravit sám. Seznam lze dohledat v příslušném nařízení vlády. Hrozí-li však v důsledku vady nebezpečí vzniku škody, musí vadu vždy odstranit nájemce bez ohledu na její druh. U vady, kterou má odstranit pronajímatel, pak nájemce může po pronajímateli vymáhat náhradu,“ připomíná Mgr. Pecháčková.

5. cesta: Otec – kriminálník
Pan Radim během služební cesty srazil ve Francii vozidlem ženu. Policie ho bezprostředně po dopravní nehodě zadržela a uvrhla do vyšetřovací vazby. Hrozily mu dva roky odnětí svobody a pokuta až 800 000 Kč. Doma mezitím čekala zoufalá manželka s dětmi. „Případ pana Radima byl jeden z těch zapeklitějších, ale opět s poměrně dobrým koncem. Zajistili jsme mu francouzského advokáta, který v rámci obhajoby dosáhl toho, že panu Radimovi byl uložen jen trest na šest měsíců podmíněně, bez pokuty a bez zákazu řízení. Zcela klíčovou úlohu sehrála skutečnost, že pana Radima zastupoval zkušený místní právník,“ doplňuje Mgr. Pecháčková.
