Den, kdy se nám změnil život

„14. říjen loňského roku začal jako každý jiný den, odjel jsem do práce, manželka byla na rodičovské dovolené doma s mladším synem. Najednou volali hasiči, že se museli dostat do našeho domu násilím. Marie se ocitla v ohrožení života. Naštěstí si ještě stihla zavolat záchranku. Rozběhl jsem se za šéfem, naskočili jsme do jeho auta a ujížděli k nám domů. Tam jsme zastihli policii, hasiče i záchranku.  Se ženou jsem prohodil sotva pár slov a už ji odvážela sanitka s podezřením na cévní mozkovou příhodu,” popisuje začátek strastiplného příběhu pan Leo.

Komplikace na denním pořádku

Paní Marie musela ihned podstoupit operaci, která ale nepomohla. V řádu hodin proto musela absolvovat další. Její blízcí se obávali nejhoršího a manžel trávil nekonečné hodiny čekáním v nemocnici. Marie ale nakonec přežila. Pod vedením lékařů a sester začala postupně s rehabilitací a časem se posadila na invalidní vozík. Zůstala však ochrnutá na horní polovinu těla a trpí neustálými bolestmi. Momentálně se rodina upíná hlavně k rehabilitacím či novým moderním metodám léčby.

Marie měla naštěstí uzavřené životní pojištění

„Z toho, co se stalo, jsem se psychicky zhroutil. Kromě zdravotních následků jsme čelili i šílené byrokracii. Manželce po půl roce konečně přiznali invaliditu 3. stupně. Podařilo se nám také převést její rodičovský příspěvek na mě. V době, kdy o děti nemohla pečovat, na něj totiž neměla nárok. Zároveň ale nedosáhla ani na nemocenskou, která nejde na rodičovské dovolené čerpat. Přišli jsme tak o celý její příjem a ten můj se výrazně snížil. Marie ale naštěstí dostává pojistné plnění za invaliditu a já za pracovní neschopnost. Od Mutumutu, kde jsme byli pojištění, jsme navíc získali i finanční dar,” popisuje situaci Leo.

V tuto chvíli trápí rodinu hlavně nejistá budoucnost

Invalidní vozík a všechny zdravotní pomůcky má nyní Marie dočasně zapůjčené od místní charity. Od pojišťovny sice dostane mechanický vozík, ale problém je v tom, že s ochrnutou horní polovinou těla ho nedokáže ovládat.  “Čekají nás výdaje v řádu desítek tisíc, na elektrický vozík a rehabilitace v ceně 500 Kč za hodinu. Zatím manželka rehabilitovala v karanténním režimu s pomocí sestřičky z charity, teď by měla začít naplno. Naší nadějí jsou i moderní metody, například biologická léčba.“

Bojíme se, ale jsme odhodlaní

“Je mi padesát let, Marii osmatřicet. Vždy jsem si myslel, že moje žena bude ta, která se o věci kolem rodiny postará, a já nás zabezpečím finančně. Ale teď se to všechno sesypalo. Uvědomuji si, že na tom nejsme zdaleka tak špatně jako někteří jiní lidé, ale obávám se hlavně toho, co bude dál. Musím se postarat o rodinu a musíme najít způsob, jak manželce pomoci, aby se její stav zlepšil,” uzavírá pan Leo.

Mutumutu se snaží rodině od začátku pomáhat

Lidé z online životního pojištění Mutumutu, které měli Leo i Marie uzavřené, se snaží rodině od počátku pomáhat. Kromě pojistného plnění invalidity a pracovní neschopnosti Mutumutu poskytlo rodině jednorázový finanční dar v řádech desítek tisíc korun. Kromě toho se ale do pomoci snaží zapojit i své klienty.

Mutumutu funguje tak, že za sportovní aktivity a zdravý životní styl vrací svým klientům až 30 % zaplaceného pojistného na účet. Tyto peníze teď mají možnost věnovat postižené rodině. “Naplňujeme tak princip vzájemné pomoci vycházející také z anglického slova mutual, které znamená vzájemný.

Přispět teď může úplně každý

Pro rodinu jsme založili veřejnou sbírku na donio.cz. Peníze ze sbírky poslouží k nákupu elektrického vozíku a na pokrytí finančně náročných rehabilitací a kompenzačních pomůcek pro paní Marii,” vysvětluje šéf a zakladatel Mutumutu Jindřich Lenz.