Pane primáři, co považujete za zcela zásadní, abychom si ochránili antibiotika?

Je třeba mít v hlavě, že antibiotika léčí pouze infekce způsobené bakteriemi. Jedná se například o tyto nemoci: angína, spála, černý kašel, meningitida, lymská borelióza nebo kapavka. Neúčinkuji u infekcí způsobených viry (nemoci z nachlazení, rýma, chřipka, covid-19), a to ani jako prevence. 

Pokud jsme tedy nachlazení a máme pocit, že rýma trvá už příliš dlouho, antibiotika nepomohou?

Přesně tak. Antibiotika ani rýmu, ani chřipku nezkrátí. To si zkrátka člověk musí vyležet. Navíc nám hrozí, že nevhodným užíváním antibiok podporujeme vznik rezistence u bakterií, které se tako stávají k těmto lékům odolné. Pak budou antibiotika krátká i na infekce bakteriálního původu, na něž by měla účinkovat.

Video
Video se připravuje ...

 Státní zdravotní ústav

U nás máme antibiotika na předpis. Nicméně předpokládám, že každý z nás může přispět k tomu, aby si antibiotika léčivou sílu uchovaly. Jak se k nim máme chovat?

Stačí dodržovat několik důležitých pravidel. Jak jste zmínila, že v ČR předepisuje antibiotika lékař, ne vždycky je to tak jednoduché. Lékaři se občas setkávají s tím, že po nich pacienti tyto léky doslova vyžadují i přesto, že se prokazatelně jedná o virovou infekci. Pojďme zkusit svému lékaři více důvěřovat. I v jeho zájmu je nám co nejlépe poradit.

MUDr. Otakare Nyč, Ph. D., primář z Motola
Autor: Státní zdravotní ústav

Jak dále můžeme podpořit léčivé účinky antibiotik?

Zcela zásadní je užívat je pouze v případě, že nám je předepíše lékař, jak jsem již naznačoval v předchozí odpovědi. Pokud na to dojde, vždy se při jejich užívání řiďme jeho radami.

Napadá mě, že někdy si lidé schovávají zbytky antibiotik do „domácí“ lékárničky. Je to tedy velká chyba?

Bohužel ano. Když si schováme zbylá antibiotika, s největší pravděpodobností máme v úmyslu je později použít pro sebe nebo své blízké. Pak se vystavujeme riziku nevhodného použití nebo zdravotního poškození. Navíc můžeme takto přispívat k ztrátě jejich antibakteriálního účinku. Proto je správné případné zbylé léky vrátit do lékárny Pokud bychom je v budoucnu potřebovali, lékař nám je jistě předepíše.

Autor: Shutterstock

Měl byste ještě nějaké tipy z běžného života, jak se vyhnout užívání antibiotik, jak zůstat zdravý?

Jistě velkou roli v prevenci hraje dodržování základních hygienických pravidel včetně mytí rukou a  používání roušek nebo respirátorů při kontaktu s nemocnými s infekcemi dýchacích cest. Bezpečná příprava jídla, stejně jako jeho správné uchování má také svůj nemalý význam. A samozřejmě odpovídající životospráva a přirozené posilování imunity jsou z hlediska prevence infekcí klíčové. Snažme se předcházet infekcím pravidelným mytím rukou, bezpečnou přípravou jídla, a pokud to bude možné, tak i vyhýbáním se blízkému kontaktu s nemocnými.

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. Čtěte na www.eeagrants.cz.

Autor: Státní zdravotní ústav