„Když mi v horách teče do bot, myslím samozřejmě na rodinu. Jestli se s nimi ještě setkám…,“ přiznává Marek Holeček, o kterého se v létě Češi báli, když s kolegou uvízli v „nebeské pasti“ na hoře Baruntse. „Hlavní je oprostit se od černých myšlenek a soustředit se na naučené kroky, které mi pomohou vrátit se zase zpět domů k rodině,“ vysvětluje slavný horolezec. 

Život jako vyvážený koktejl

Marek Holeček se účastnil živé debaty nad výsledky rozsáhlého průzkumu o představách Čechů o péči a štěstí, který nechala vypracovat NN Životní pojišťovna. Zdraví a rodina následované domovem jsou tři nejdůležitější věci v životě Čechů. Mezinárodní srovnání ale ukázalo, že patříme mezi trojici zemí, v nichž na sebe lidé nejvíce zapomínají, a pociťujeme to i na svém zdraví.

„Péče o zdraví není jednostranná, musí to být takový pestrý a vyvážený koktejl. Zároveň si ukládejte celý život peníze stranou, nebo mějte pojištění, až to zdraví jednou mít nebudete,“ doporučuje Holeček vyvážený přístup v životě i financích.

Více než polovina Čechů je přesvědčena, že se má o nás ve stáří nebo v nemoci postarat stát. Peníze od státu sice pomohou, ale na kvalitní péči bohužel nestačí. Hlavní roli tak podle odborníků stále sehrává rodina. Důležité je proto nepodceňovat riziko nesoběstačnosti a včas si potřebu dlouhodobé péče pojistit, aby člověk své blízké nezatížil víc, než unesou.

Vysněte si své cíle

Marek Holeček při svých veřejných vystoupeních rozdává pozitivní energii. Pro životní štěstí doporučuje, aby se lidé stejně jako on nebáli vysokých cílů: „Okamžitá vzplanutí dlouho nevydrží. Já si cíle stanovuji dlouhodobě – přemýšlím a sním si o nich, než se pustím do jejich plnění. A nekončí to ani jejich dosažením, protože pro mě každý splněný cíl jen otevírá nové dveře.“

Slavný horolezec sice zcestoval hodně zemí světa, ale přesto nedá dopustit na Českou republiku. „Máme tu všechno, co potřebujeme ke spokojenému životu. Na malém prostoru tu máme velkou různorodost přírodních krás. Ale hlavně se tady dobře žije,“ vypočítává.

Lidem proto radí, aby si život užívali naplno a nenechávali si radost a štěstí jen pro sebe. „Nevím, kolikrát nade mnou ještě vyjde slunce, a právě proto chci udělat každý den šťastný. A když jsem nabitý já, můžu tu energii posílat i dál,“ uzavírá Marek Holeček.

 

Zajímá vás, jak zajistit sebe i svou rodinu pro případ pro případ nenadálých životních situací? Chcete si našetřit na splnění svých snů o spokojené penzi? Poraďte se s odborníky z NN pojišťovny a penzijní společnosti.