Výskyt potravinové intolerance je poměrně častý – odhaduje se, že jí trpí až pětačtyřicet procent české populace. Její příznaky jsou přitom hodně nenápadné. Na rozdíl od potravinové alergie, která se projevuje stejně jako každá jiná, tedy kožními reakcemi, nachlazením či rýmou, totiž přichází nepozorovaně. Doprovází ji bolesti hlavy, zažívací obtíže, nadýmání či nepříjemné vyrážky a ekzémy.

Alergie versus intolerance

Intolerance – metabolická porucha, kdy tělo není schopné vyrobit dostatečné množství látek, obvykle enzymů, které danou potravinu zpracovávají.

Alergie – reakce imunitního systému, k jejímuž vyvolání stačí velmi malé množství alergenu a může bezprostředně ohrozit život. V ojedinělých případech může způsobit až anafylaxi.

Mléko
Nejčastější potravinou, kterou lidé špatně snášejí, je kravské mléko. Alergie na mléčnou bílkovinu  se většinou začne projevovat již v kojeneckém věku, může to však být i později. Kravské mléko lze nahradit jiným, například kozím nebo ovčím. “Kozí mléko je svým složením podobnější mléku mateřskému než kravskému, a je tak lépe stravitelné. Zejména u dětí je nesmírně užitečné při vývoji, obsahuje totiž nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, vitaminy skupiny B a další stopové prvky, které podporují správný vývoj mozku,” vysvětluje MVDr. Lukáš Hlubek, majitel gurmánské minimlékárny Bon Lait. Nesnášenlivost se však nemusí týkat jen mléčné bílkoviny, ale i laktózy. V takovém případě už ale mluvíme o intoleranci. “Lidé, kteří jí trpí, mají nedostatek enzymu laktázy a nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr,” říká výživový specialista Vladimír Koukal. Mléko pak mohou nahradit jen čistě rostlinnými produkty.

Lepek
Intolerance na lepek je v Česku také poměrně běžná a vztahuje se na důležitý bílkovinový komplex obilných zrn, takzvaný gluten. Ten se vyskytuje nejen u pšenice, ale i u dalších obilnin jako je žito, ječmen nebo oves. Nejčastější alternativy, kterými je možné nahradit běžné obiloviny, je například pohanka, kukuřice, rýže, jáhly, ale i amarant, quinoa nebo proso.

Oříšky
Jednu z nejrychlejších a nejmasivnějších reakcí vyvolávají skořápkové plody. I při konzumaci malého množství hrozí anafylaktický šok. Mezi ty nejčastější špatně snášené patří arašídy, lískové a vlašské ořechy. Ze semínek nejvíce alergizují sezamová či lněná semínka. Dejte si pozor i při konzumaci čokolády, nugátu, marcipánu, sušenek nebo polotovarů z brambor.

Sója
Velmi prudkou reakci mají alergici i na sóju. A nejen jí – zkřížené reakce se mohou objevit i na jiné boby a luštěniny, třeba čočku, sezam, kokos či slunečnicový olej.

Ovoce
Alergií na ovoce existuje hned několik, různé jsou i reakce. Zcela běžná je například alergie na jablka, jahody, višně nebo kiwi, nepříjemné střevní problémy může vyvolat i konzumace broskví nebo meruněk. Alergie na ovoce je poměrně nepředvídatelná – i když skupinu ovoce, na kterou jste alergičtí, vyloučíte z jídelníčku, po čase se objeví alergie na jiné ovoce. Jako náhrada existuje vláknina v tabletách nebo rozpustná.