1.  Bydlíte „na hromádce“? Pak u vás hrozí vyšší riziko rozvodu

Podle zdravého rozumu by to mělo být spíše naopak, přesto statistiky potvrzují, že společné bydlení až po svatbě se vyplatí.

2. Největší procento rozvodů je v Rusku

Na tisíc obyvatel připadá skoro 5 rozvodů za rok. Nejlépe je na tom Guatemala, kde je to pouze 0,4 rozvodů. Česká republika drží zlatý střed se 2,4 rozvody.

3. Ve Francii je možná svatba s člověkem po smrti

Nejvíce posmrtných svazků se v této zemi uskutečňovalo po první světové válce, ale zákon umožňující svazky se zemřelými platí až dodnes.

4. Manželé spolu průměrně tráví jen 4 minuty denně

Je tím myšlený čas, kdy se manželé soustředí pouze jeden na druhého. Nepočítá se sezení vedle sebe u televize, ani společný úklid domácnosti. Říkáte si, že to není mnoho nebo také sami v partnerství trpíte nedostatkem společných chvil? Překvapte partnera a udělejte pro něj něco velkého na Světový den manželství. Připravte třeba společnou koupel či snídani do postele. Známým afrodiziakem a nápojem milenců je sekt, se kterým se uvolníte a prožijete chvíle jako dřív.

5. Na úspěšnosti manželství má vliv to, zda máme sourozence

Nejhůře podle statistik dopadají manželství dvou jedináčků, bez rizik není ani spojení dvou prvorozených. Naopak nejharmoničtější jsou manželství, kdy si žena, která vyrostla s mladším bratrem, bere muže, který má starší sestru.

6. Čím dražší svatba, tím větší pravděpodobnost rozvodu

Svatba je i dobrý byznys. Obchodníkům se svatebními proprietami ale nejde na ruku zjištění, že vyšší výdaje na zásnubní prsten a na svatbu obecně ukazují na větší riziko rozvodu. Pozitivní vliv na udržení manželství mají naopak líbánky. Pokud si je novomanželé nedopřejí, zvyšují tím riziko rozvodu prý až o 40 %.

7. Nejčastějším prvním nápojem novomanželů u nás je "Bohemka"

Podoba dnešních svateb je často velmi netypická od garden party, přes svatbu v horkovzdušném balónu, na louce či opulentních obřadů na zámku. Některé věci ale zůstávají tradiční a patří mezi ně i slavnostní přípitek. Na českých svatbách uvidíte nejčastěji Bohemia sekt Demi sec. Svět je ovšem pestrý, a tak třeba na irské svatbě ochutnáte speciální víno vyrobené z medu, vinných hroznů a bylinek, v Japonsku to bude saké.

8. Anglický výraz pro nevěstu bride se odvodil ze slova „vařit“

Jinak je to s českým výrazem nevěsta, který je odvozen ze staroslovanského označení „nově přivedená“. Slovo nevěsta bylo dříve zároveň označení pro snachu. V 16. století vzniklo přidáním jednoho písmenka slovo „nevěstka“, označující dívčinu lehkých mravů.

9. Nejdelší manželství trvalo 90 let

Obdivuhodného prvenství dosáhli Karam a Kartari Chand, manželé indického původu žijící většinu svého života ve Velké Británii. Vzali se v roce 1925 a nebýt smrti pana Karama, jejich manželství by pravděpodobně trvalo dodnes. Měli 7 dětí a mezi jejich oblíbené potraviny vždy patřily máslo, mléko a jogurt.

10. Máte strach ze sňatku? Možná trpíte gamofobií

Být single je dnes normální, a ne pro každého je svatba životním snem. Většinu z nás ale tato představa neznechutí. Něco zcela jiného zažívají lidé trpící tzv. gamofobií.  Manželství vnímají jako něco velmi podobného skutečnému vězení.