Jaké oční vady a nemoci je dnes možné řešit pomocí operace?

„Pomocí refrakční operace lze dnes v oftalmologii řešit takřka všechny refrakční vady, ať už se jedná o krátkozrakost, dalekozrakost nebo obtíže se čtením, takzvanou presbyopii. Jen je potřeba každému klientovi vybrat správný zákrok na míru.“

Při kterých potížích nenabídnou ani moderní oční operace řešení a proč?

„Limitem některých refrakčních operací mohou být další oční onemocnění, která znemožňují dobrou funkci oka po operaci. Jedná se například o některá onemocnění sítnice (makulární degenerace), která vyžadují specifickou léčbu.“

Panuje nějaké omezení věkem, kdy je, nebo naopak není možné operaci provést?

„Refrakční operace zpravidla provádíme u pacientů starších 18 let, kdy už bývá vývoj dioptrické vady dokončen. Pokud se vybere správný zákrok, žádná horní věková hranice, která by nás limitovala, není. Jedná se pak spíše o celkový zdravotní stav pacienta, o jeho nároky a představy o nošení brýlí po operaci.“

Čeho se pacienti při očních operacích nejčastěji obávají a jaká je skutečnost?

„Asi nejčastěji bolesti při operaci. V dnešní době se jen výjimečně provádí oční operace v celkové anestezii. Všechny refrakční zákroky, ať laserové rohovkové, nebo nitrooční, kdy se odstraňuje lidská čočka a implantuje se čočka umělá, jsou prováděny v kapkové anestezii. Vzhledem k technologiím prováděných operací je tato anestezie naprosto dostačující a operace jsou nebolestivé.“

Jaké jsou nejnovější poznatky v oblasti oftalmologie a kterým směrem se tento obor ubírá?

„V oblasti refrakční nitrooční chirurgie se stále pracuje na vývoji nitroočního implantátu, který by co nejvíce napodoboval fungování lidské čočky. Dále na technologiích, aby operace byla pro pacienta minimálně zatěžující. A samozřejmě se vyvíjí i diagnostické metody, které nám umožní co nejpodrobnější a nejpřesnější vyšetření, z jehož výsledku pak můžeme navrhnout ideální řešení daného problému konkrétního pacienta.“