Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Masopust: Zvyky a dobroty pro masopustní veselí

/
 • K masopustu patří maškary i koblihy
  K masopustu patří maškary i koblihy (profimedia)
  5. února 2018 ● 12:00

  Maškary, hudba, pálenka a hromady výborného, i když ne právě dietního jídla. To jsou neoddělitelné součásti tradičního masopustu, jednoho z mála lidových zvyků, které se dodnes uchovaly, i když už jsou k vidění převážně jen na vesnicích a malých městech. V českých zemích se masopust slaví dle dochovaných zdrojů od 13. století, ale jeho původ sahá až do starověku! Masopust začíná 6. ledna na Tři krále a končí Popeleční středou, která vždy připadá na 40. den před Květnou nedělí. Letos bude 14. února.

 • 1.

  Masopust

  ...
  Autor: profimedia

  I když výraz masopust může někoho zmást, ve skutečnosti to není období, kdy se lidé oprostí od masa, ale právě naopak. Je to jakási příprava na 40denní půst, který předchází Velikonocům. Lidé by se proto měli v těchto dnech dosyta najíst a pobavit. Dodržoval se jak v Čechách, tak na Moravě, jen s malými rozdíly v tradicích. Třeba ve Strání tančili mladíci s dřevěnými šavlemi, na Uherskobrodsku podobně bobkovníci a masopustní průvod s maskami na Hlinecku se zachoval v tak autentické podobě, že jsou i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ve všech regionech si ale pochutnali na vesměs stejném jídle, liší se například příprava zelí, kdy na Moravě je zahuštěné, zatímco v Čechách lehčí.

   

  Zajímavostí je, že masopust není ryze českou záležitostí, ale slaví se například i v Německu, Španělsku a v Itálii, kde se v Benátkách pořádá slavný masopustní karneval. To má pravděpodobně za příčinu skutečnost, že masopust souvisí se starověkými slavnostmi - luperkálie či bakchanálie. Ty byly oslavami vína, jídla a zpěvu!!

   

  Nejdůležitějšími jsou poslední dny masopustu, tehdy se hoduje a veselí nejvíc. Začíná se Tučným čtvrtkem, kdy by se lidé měli ládovat co možná nejvíc a co možná nejtučněji. „Samozřejmostí byly dříve domácí zabijačky, na které se pozvala rodina, přátelé, sousedé, vepřové hody si prostě užila celá ves. Kdo nemohl přijet, dostal výslužku. Jitrnice, jelita, škvarky, ovary nebo třeba huspeninu“ říká Vít Morkus z pražského řeznictví. Hodovat se začalo polévkou, pokračovalo přes tzv. předehru, směs masa a drobů, po vrabce, tedy pečené maso z plece a bůčku, a smažené řízky. Vrcholem bylo tradiční vepřo, knedlo, zelo zapité nezbytným pivem. Zelí dodalo vitamíny a pivo pomáhalo trávit, ideální pomoc i pro dnešní dobu. „Právě takovou hostinu můžete v českých domácnostech vidět i dnes“, dodává Morkus.

   

  Naši předci si užili i sladkou tečku a to v podobě křupavých, v másle smažených koblih. Posypané cukrem smíchaným se vzácnou pravou vanilkou nádherně voněly, a skvěle chutnaly díky náplni z ovocné zavařeniny. Napíchnuté na hůlce je pak valašskými vesnicemi nesl tzv. pohřebenář, jedna z postav masopustu. „I dnes masopustní koblihy hospodyňky chystají a tajnou zbraní je prý kvalitní džem, kterým se koblížky plní, jahodové jsou prý nejlepší“, radí Kristýna Pecinová z magazínu Receptyschuti.cz

   

  O masopustní neděli a pondělí byla ve vsi muzika, tančilo se, jedlo a pilo do pozdních hodin. Úterý pak patřilo maskám a kostýmům.  Ze Znojemska je třeba známý převlek medvěda, z Klatovska Bakchus, polobůh vína a veselí, a z Vysočiny slaměník, oblečen do úboru ze slámy. Maškary chodily po vsi a vybíraly nejrůznější dobroty včetně uzenin a pálenky, které pak chasa dosyta konzumovala při závěrečném večerním veselí. Slavnosti utnul až o půlnoci ponocný zatroubením na roh.

   

  Masopust si s námi můžete oslavit i vy! Zkuste tradiční recepty a nezapomeňte a kvalitní pálenku.

   

 • 2.

  Masopustní koblihy

  ...
  Autor: archiv

  Na 10-12 koblih:

  Ingredience:

  1 vejce

  balíček sušeného droždí

  3 hrnky hladké mouky

  ½ balíčku prášku do pečiva

  3 lžíce cukru

  lžíce citronové kůry

  hrnek teplé vody

  1 ½ lžíce oleje + na smažení

  lžíce rumu

  ½ lžičky soli

  Jam Hamé jahoda

  sáček k zamrazení (1 l)

  cukr moučka na pocukrování

   

  Postup:

   Do litrového sáčku k zamrazení vsypte droždí, teplou vodu, cukr, rum, citronovou kůru, olej, vejce a mouku. Zavřete a pořádně promíchejte.  Sáček dejte do mísy s teplou vodou a nechte kynout zhruba hodinu. Těsto vyklopte ze sáčku na pomoučněný vál a vypracujte nelepkavé těsto.

  Vyválejte placku o tloušťce jeden centimetr a pomocí sklenice vykrojte budoucí koblihy.  Přikryjte je utěrkou a nechte ještě 30 minut odpočívat. Hrnec naplňte olejem (do výčky cca 5 cm) a dejte na rozehřátou plotýnku. Jakmile je olej dost horký, začněte smažit koblihy. Každou stranu 1-2 minuty.Nechte koblihy vychladnout. Džem rozmixujte ručním mixérem, naplňte jím plničku a s její pomocí vstříkněte džem do středu všech koblih. Hotové koblihy pocukrujte.

  Zdroj: Receptyschuti.cz

   

 • 3.

  Pečené koleno s jablky a vejmrdou

   

  ...
  Autor: archiv

  Ingredience:

  vepřové koleno

  3 jablka

  Křeník

  3 lžíce medu

  250 g ječných krup

  hrst petrželky

  2 lžíce sádla

  sůl

   

  Postup:

  Vepřové koleno omyjte, osušte a dejte na 30 minut povařit do hrnce s osolenou vodou.

  Dva hrnky vývaru si schovejte a vepřové koleno slijte a osušte.

  Nařízněte jej do mřížky a na sádle jej ze všech stran zprudka opečte.

  Vepřové koleno dejte do pekáčku a podlijte jedním hrnkem vývaru a pečte v troubě při 190 °C zhruba hodinu a půl.

  Med rozpusťte a smíchejte se lžící Křeník. Vepřové koleno během pečení podlévejte zbylým vývarem a potírejte medovou směsí.

  Ječné kroupy uvařte podle návodu.

  Dvě jablka omyjte, nakrájejte na kolečka a zbavte jádřinců. A přidejte ke kolenu a pečte další půl hodinu.

  Na vejmrdu si nastrouhejte zbylé oloupané jablko, přidejte dvě lžíce Hamé Křeník, přidejte lžičku vývaru a osolte podle chuti.

  Uvařené kroupy polijte trochou šťávy z kolena, smíchejte s nakrájenou petrželkou a podávejte s kolenem a vejmrdou.

   Zdroj: Receptyschuti.cz

  Více o masopustu čtěte ZDE

Dnešní horoskopy