Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Přichází období chřipek a nachlazení: Bojujte za své zdraví šípkem!

/
 • Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.
  31. října 2017 ● 10:00

  Na šípky dnes trochu zapomínáme, přestože v období chřipek a nachlazení není nic lepšíhom než šípkový čaj. Naše babičky je každoročně sušily a využívaly k celé řadě věcí, mnozí z nás už ale ani netuší, k čemu jsou vlastně dobré. Co obsahují, kdy jsou nejužitečnější a jak je nejlépe zpracovat?

 • 1.

  Šípek? Co to je?

  Rudé plody šípku jsou na keřích, které podzim zbavil listí, vidět zdaleka. Od nepaměti je ctili hlavně na venkově, kde snad v žádném stavení nechyběl plátěný měch se sušenými plody. Byl a pořád je to ten nejlepší lék proti chřipce a nachlazení. I jako prevence proti nim.

  Jedná se o plod růže šípkové, která planě a divoce roste tam, kde se jiná rostlina udrží jen těžko. Má v oblibě kamenité stráně, meze, kraje lesů a přežívá i na absolutně neúrodné půdě. Keř je vysoký i víc než dva metry a kvete bledě růžově, každý květ má pět okvětních lístků. Plodem jsou šípky s velkým množstvím hnědých nažek.

  Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.

 • 2.

  Proti čemu pomáhá

   

  Šípek má v zásadě dva léčivé zdroje. Prvním je čaj ze sušených okvětních plátků. Působí proti průjmu, bolestem v krku, menstruačním bolestem i zánětům sliznic trávicího ústrojí. Čaj z plodů zase zvyšuje odolnost vůči infekcím, podporuje funkci ledvin a snižuje cholesterol, léčí chřipku a projevy nachlazení.

  Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.

 • 3.

  Co obsahuje

   

  Každý školák ví, že šípky obsahují mimořádné množství vitaminu C. Kromě toho ale mají i beta karoten, vitaminy B, kyselinu citrovou a jablečnou, třísloviny, draslík, vápník a další minerální látky.

  Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.

 • 4.

  Jak uchovat šípky

   

  Nejlepší způsob je šípky usušit. Naše babičky to dělaly na teplém, ale stinném místě (nikdy ne na slunci), dnes poslouží sušička nebo horkovzdušná trouba. Tu nastavíme na teplotu 60 – 80 stupňů a sušíme 10 – 14 hodin. Náležitě vyschlý šípek je sytě rudý, scvrklý, tvrdý a chutná nakysle. 

  Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.

 • 5.

  Čaj

   

  Hrst sušených šípků necháme přes noc vylouhovat ve studené vodě, poté vše asi tři minuty povaříme a přecedíme. Sladíme nejlépe medem. Šípky nevyhazujeme – mohou se použít ještě alespoň dvakrát. Už je ale nelouhujeme, pouze povaříme o něco déle.

  Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.

 • 6.

  Domácí likér

   

  Odměříme litr sušených nebo čerstvých šípků a rozmačkáme je buď válečkem, nebo lahví. Vše pak zalijeme litrem bílého alkoholu (slivovice, vodka apod.) a necháme na teplém místě dva týdny. Poté svaříme 1,5 l vody s 0,5 kg cukru a přidáme k přecezenému výluhu ze šípků. Můžeme přidat kousek skořice nebo 3 – 4 hřebíčky. Pijeme 0,2 dl denně.

  Existuje řada výborných možností, jak šípky zpracovat.

 • 7.

  Sirup

   

  Kilogram šípků, nejlépe přešlých prvním mrazíkem, povaříme dvacet – třicet minut v litru vody. Pak přecedíme přes plenu (dětské látkové jsou nejlepší), přidáme kilo cukru nebo medu a mícháním ho rozpustíme. Pak slijeme do lahví a získáme vynikající lék na rýmu, nachlazení i chřipku nebo sladidlo do čajů.

  Při tlakové výši a větrném počasí zvyšte přísun vitaminu C a do čaje si přidejte o trochu více cukru a mléka než obvykle.

 • 8.

  Marmeláda

   

  Kilogram šípků, nejlépe nasbíraných po prvním mrazu, zbavíme stopek a »bubáků«. Pak lžičkou nebo pod tekoucí vodou odstraníme z každého šípku semínka. Vaříme šípky doměkka, rozmixujeme a propasírujeme – i vodou, ve které se vařily.

  Přidáme kilogram cukru, 5 – 6 kusů hřebíčku a opět vaříme asi čtvrt hodiny. Sklenice s marmeládou (bez víček!!) dáme do trouby na plech s vyšším okrajem, nalijeme pár centimetrů vody a při 100 stupních „dovaříme“ další čtvrthodinu. Pak marmeládu zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru do vychladnutí.

  Z šípků se dá vytvořit třeba marmeláda.

  VIDEO: Šípek je plný vitamínů. 

  Fotogalerie
  20 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy