Prckové samozřejmě milují sladké pití. Jenže tyhle tekutiny obsahují velké množství cukru. „Například v 1 sklence (100 ml) je obsaženo 8 až 11 g cukru, tj. 130 – 1890 kJ. To znamená, že půl litru limonády je přibližně doporučená denní energetická hodnota menších školáků. Takže se děti »nají« limonádou a hrozí, že už nechtějí jíst. A pokud se k tomu ještě normálně stravují, zakládají si na obezitu,“ vysvětluje Věra Boháčová, nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvhodnější je pro děti samozřejmě  čistá voda. Slazené nápoje jsou plné cukrů. Například oblíbený Kubík Waterrr Jahoda obsahuje na 500 mililitrové balení 7 kostek cukru, Lipton Ice Tea Peach 500 ml obsahuje 5 a půl kostky, v půl litru Coca Coly najdeme až 13 a půl kostky cukru a v pitíčku Rauch Yippy Multivitamin 330 ml 7 a půl kostky. I ovocné džusy jsou hodně sladké,  děti by je proto pro své zdraví měly pít jen zředěné.

Triky, aby dítě více pilo

  • Do školy by mělo nosit pití v láhvi, kterou si samo vybralo.
  • Pití dítěti zatraktivníte např. tím, že mu ho podáte s brčkem, v hrnečku s jeho oblíbenou pohádkovou postavou, v barevné láhci se sportovním uzávěrem.
  • Tekutiny by mělo mít dítě stále po ruce a na očích - doma na psacím stole, v autě v držáku, v batohu v boční kapse.
  • Napij se! To stále potomkovi připomínejte.

Co způsobuje nedostatek tekutin

  • Lehká dehydratace: Únavu, mrzutost, bolest hlavy a nepozornost.
  • Dlouhodobý nedostatek: Vyčerpanost, závratě, potíže s vyprazdňováním.
  • Těžká dehydratace: Metabolický rozvrat spojený se zmateností, křečemi, bezvědomím. Může dojít i k celkovému kolapsu organismu a v nejhorším i ke smrti.

VIDEO: Pro dnešní děti už je internet naprosto samozřejmá součást života. Učte je od malinka, jak rozeznat falešné profily a jak se seznamovat s lidmi bezpečně.

Video
Video se připravuje ...

Trik, jak odhalit falešný profil na sociální síti Maminka.cz, Supermámy.cz/Adam Balažovič

Fotogalerie
6 fotografií