Kořen pampelišky kupříkladu čistí játra a má pozitivní účinky na trávení. Nejlepší je, pokud ho nasbíráme na jaře, ještě před rozkvětem rostliny. Případně pak při květu nebo na podzim. Můžeme ho užívat čerstvý i sušený. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, usušte kořen ve stínu, na slunci či uměle do teploty 50 °C. Pokud ho neusušíme dokonale, brzy nám zplesniví. Důležité je též ho uchovávat v suchu.

Využít můžeme také listy pampelišek, které jsou zdrojem křemíku, draslíku a vápníku, jsou bohaté na vitaminy C,A, D, B a betakaroten. Z čerstvých mladých lístečků můžeme udělat chutný salát.Listy se rovněž hodí jako přísada do polévek, ať již čerstvé či sušené.

Naopak květy, z nichž se dá vyrobit sirup, není možné sušit, ale naopak je zpracovat poměrně rychle. Nevadí, dají se ale trhat po celé léto. Žluté hlavičky vykukují snad z každého trávníku.

Pampeliškový med

Suroviny: 365 květů pampelišky, 2 celé omyté chemicky neošetřené citrony, 2 kg pískového cukru

Postup: Omyté pampeliškové květy vložíme do většího hrnce a přelijeme 2 litry vody. Přivedeme k varu a povaříme 15 minut. Vše necháme do druhého dne vylouhovat. Poté květy vymačkáme nejlépe přes čisté plátno.

Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájený citron bez pecek a cukr. Přivedeme k varu, promícháme a necháme vychladnout. Pak opět přivedeme k varu a vaříme tak dlouho, dokud není med dostatečně hustý. Horký plníme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme.

Pampeliškový med
Autor: scom, archiv

Pampeliškový sirup

Suroviny: 200 pampeliškových květů, 1,5 l vody, 2 citrony, 1,5 kg pískového cukru

Postup: Květy zalijeme odměřeným množstvím vody a necháme do druhého dne vylouhovat. Potom je procedíme přes plátno, lehce vymačkáme, přidáme citrony, dobře omyté a nakrájené na kostičky, cukr, a za občasného míchání vaříme, až sirup mírně zhoustne. Teplý sirup nalijeme do čistých sklenic, uzavřeme víčky a uložíme v chladu a temnu.

Pampeliškový sirup
Autor: scom, archiv

Pampeliškový ocet

Suroviny: 20 listů pampelišky, 10 květů pampelišky, vinný ocet

Postup: Květy a listy pampelišky vložíme do lahve s octem, uzavřeme a necháme odstát 12 dní na slunném místě. Každý den lahev protřepeme. Po 12 dnech ocet scedíme, staré listy a květy nahradíme čerstvými a vše opakujeme. Za dalších 12 dnů ocet přefiltrujeme, slijeme do čisté lahve a vložíme pár čerstvých listů. Tento ocet se přidává do koupele, omáhá proti kožním problémům.

Pampeliškový ocet
Autor: scom, archiv

Pampeliškové pesto

Suroviny: 200 g mladého pampeliškového listí, 20 g vlašských ořechů, 50 g nastrouhaného sýru pecorino, 50 ml olivového oleje, česnek

Postup: Všechny ingredience rozmixujeme v mixéru. Aby si pesto zachovalo zelenou barvu, nenecháme ho zkvasit, ale napěchujeme do sklenice a vršek zalijte vrstvičkou olivového oleje – při uchování v lednici pak pesto nebude oxidovat a zůstane krásně zelené.

Pampeliškové pesto
Autor: scom, archiv

VIDEO: Pokud dáváte přednost mátě, můžete se podívat na návod na přípravu zdravého mátového čaje

EMBED_OFF

Fotogalerie
18 fotografií