„Na duhovce se mohou vyskytovat pigmentová znaménka. Pokud jsou větší, vystouplá či nepravidelná, je vhodné je pravidelně sledovat, zda se nezvětšují. Oční lékař také provádí fotodokumentace těchto znamének, aby mohl porovnávat jejich změny,“ uvedla pro deník Aha! MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.

„Další onemocnění ovlivňující oční duhovku, je cukrovka. Při rozvinutém onemocnění vznikají na duhovce další cévy, které znamenají špatně léčený diabetes,“ dodala lékařka.

Barvu očí může ovlivnit stres a zdravotní stav. Změnu v zabarvení může způsobit i úraz oka. Pokud si všimnete zarudnutí očního bělma, může jít o alergii. Žloutnutí zase svědčí o onemocnění jater. Změna barvy jednoho oka ukazuje např. na neurofibromatózu (drobné kožní nádůrky na kůži) nebo Waardenburgův syndrom spojený s postižením sluchu. Mohlo by jít také o nádor duhovky.


Ke změně barvy oka ale může dojít také v případě šedého zákalu. Jde o přirozenou součást stárnutí lidské čočky, ale také o nejčastější důvod slepoty, pokud není včas rozpoznán a léčen.

„Šedý zákal se dnes odstraňuje ambulantní operací, během které je zkalená čočka pomocí ultrazvuku bezbolestně rozmělněna a pak z oka odsáta. Na její místo pak oční chirurg implantuje novou umělou oční čočku a ta v oku zůstává po celý zbytek života,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z Oční kliniky DuoVize Praha.

Barva očí prozradí nemoci i vlastnosti

Ukazatelem, k jakému onemocnění mohou být jedinci náchylní, je přitom i barva očí. Co z nich lze všechno vyčíst?

*Modré oči patří přívětivým a optimistickým lidem s radostí ze života. Ti bývají dobrými společníky, můžou je ale pěkně potrápit onemocnění dýchacích cest, ledvin či srdce. Stejně tak je mohou potkat revmatické a alergické potíže.

*Lidé s hnědými kukadly zase bývají ochotní a obětaví, se silným charakterem a bystrým rozumem. Mohou mít ovšem sklony k oslabenému nervového systému a onemocnění trávicích orgánů.

*Kdo se na svět dívá tmavě hnědýma či černýma očima, neměl by zanedbávat oční prohlídky. Hrozí mu totiž 1,5krát až 2,5krát větší riziko šedého zákalu.

*Zelená barva očí potom svědčí o výkonnosti a cílevědomosti. Přitom zelené oči vlastně neexistují, jde pouze o modré oči se žlutými skvrnami či pásy. Pokud je ale žlutého barviva v oku příliš, může to signalizovat sníženou funkci ledvin.

*Šedé oči zase mají lidé s velkou mozkovou kapacitou a méně společenskými vlohami, se sklony k onemocnění kůže a revmatismu.


Fotogalerie
10 fotografií