Kuperóza je postižení kapilár v kůži, které ztrácí schopnost rozšiřovat se a smršťovat. Výsledkem jsou nevzhledné prosvítající žilky v oblasti tváře a dekoltu. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u žen se suchou nebo velmi tenkou pokožkou a jistou úlohu v něm hraje i dědičnost.

Kuperóza se častěji vyskytuje u lidí se světlou pokožkou fototypu I a II a více u žen než u mužů. V podstatě se jedná o trvale rozšířené drobné kožní cévky – kapiláry. Nejčastější výskyt takovýchto cévek je v obličeji, dále pak na krku a v dekoltu. Mohou se ale objevit kdekoliv na těle. Červenání pokožky je stále častější a začíná se objevovat již ve věku kolem 20 let. Pokud není červenající kůže vhodně ošetřována a léčena, stav se dále zhoršuje a stává se závažným. Pokud máte pocit, že se Vás toto týká, rozhodně kuperózu nepodceňujte. Kuperóza se totiž může vyvinout v esteticky velmi závažné onemocnění zvané acne rosacea, neboli růžovka. Růžovka je velmi časté onemocnění, kterým trpí přibližně 10 % populace a je rovněž příčinou psychických a estetických handicapů. Poslední stádium rosacey je často spojováno s alkoholismem.

4 stupně rosacea:
Erytróza: toto stádium je typické červenáním v obličeji, které se projevuje zejména po požití horkých nápojů, při stresu, nebo pití alkoholu, při vaření, po sprchování atd.
Kuperóza: přetrvávající zarudnutí s trvale rozšířenými povrchovými cévkami
Papulopustulární rosacea: stádium odpovídá stádiu 2, a navíc jej provází již zánětlivé projevy na pokožce, jako jsou pupínky a drobné hnisavé puchýřky.
Rhinophyma: toto poslední stádium se obvykle vyskytuje u mužů a charakteristickým rysem je velký brunátný nos.

Lidé s pletí, který má sklon ke kuperóze by se měli vyvarovat ostrým pokrmům, nadměrné konzumaci alkoholu a saunování.  Pomáhá zvýšení dávek vitaminu C, je třeba dávat si velký pozor při výběru kosmetiky.

Jak bojovat s kuperózou?
,,Časná stádia kuperózy dokážeme velmi efektivně potlačit pomocí intenzivního pulzního světla. Ošetření IPL umožňuje účinné a rychlé řešení kožních projevů, jako je například kuperóza, a to pomocí přeměny světelného záření na teplo. Drobné rozšířené žilky v obličeji, které po ošetření intenzivním pulzním světlem získávají pružnost, díky které se mohou znovu stáhnout,'' radí majitelka Kliniky krásy Anděl Alena Jírů.

Jak často je ošetření IPL potřeba podstoupit?
Ošetření kuperózy se provádí e cca po 4 týdnech, a to v počtu 2 – 4 opakování.