Sametka podzimní, roztomilé jméno, které patří půlmilimetrovému roztoči, kterého sotva zahlédnete. Lidé si ho někdy pletou se sviluškou. Samička klade vajíčka až do deseticentimetrové hloubky. Larvy pak vylezou z půdy a čekají na svoji kořist. V tu chvíli jde veškerá roztomilost stranou.

Podobně jako klíště se zachytí na kůži, naříznou ji a plivou do ní jedovaté látky. Ty způsobí, že se štěpí tkáň oběti. A tuto směs pak sametky pijí. Otravovat vás takhle budou tři dny, pak odpadnou.

Útokům budou muset čelit i vaši domácí mazlíčci jako kočky a psi. Pokud mají v meziprstí, pod končetinami u břicha nebo u ocasu oranžové hrbolky, mají zvíře na svědomí roztoči.

Dalším hmyzím parazitem je také muchnička. Ta měří 2 až 5 milimetrů. Její štípnutí už není tak hezké jako jméno. Bolí, svědí a lidé si ho často rozeškrábou až do krve. Kousnutí může vyvolat i silnou alergickou reakci, tak buďte opatrní. Pořiďte si raději repelent a venku noste dlouhé rukávy nebo nohavice.

Na štípnutí pomáhá rozpůlená cibule. Tu na poraněné místo přiložte. Můžete také použít netřesk. Zanícená místa mohou chtít trochu desinfekce a otoky je dobré chladit.

Pokud si chcete lék na štípance vyrobit sami, můžete! Vemte sklenici a dejte do ní jahodové listí. Pak přidejte dva stroužky česneku a jeden bobkový list. Všechno zalijte čtyřmi lžícemi petroleje. Po odstátí dávkujte na pupence. Budou stačit dvě až tři kapky.

Fotogalerie
6 fotografií