Myslíte si, že vám při pobytu venku nic nehrozí? Přitom právě teď může být sluneční záření pěkně zrádné. „Naše kůže nemá po zimě vybudovanou vlastní ochranu proti UV záření jako je pigmentace nebo zesílení rohové vrstvy,“ varoval prostřednictvím deníku Aha

Prof. MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady. Také vysvětlil, že tato kožní ochrana by nám nestačila ani v létě. U bělocha totiž funguje jen jako faktor číslo 6.

S užíváním sluníčka tedy během prvních horkých dní začněte raději zvolna. Mezi 11 a 15 hodinou, kdy slunce nejvíce pálí, zůstaňte raději ve stínu a nezanedbávejte ani pitný režim. Pokud se pobytu na slunci nemůžete vyhnout, zvolte vhodnou ochranu v podobě krému. „Osoby se světlým fototypem by měly začínat s ochranným faktorem přes 30,“ radí profesor Arenberger.

Spálená pokožka, kopřivka i alergie

Neuškodí ani průběžně sledovat na internetu aktuální situaci ozonové vrstvy. „Při snížené tloušťce může UV index vystoupat i u nás k hodnotám, se kterými se setkáváme na Jadranu,“ dodal lékař.

Kromě spálené kůže vám jarní slunce může zavařit i jinak. Potrápit vás mohou různé sluneční alergie – tzv. sluneční ekzém, sluneční kopřivka či vyrážka nazvaná podle oblíbené dovolenkové destinace »Mallorka akné«. „Vhodnou fotoprotekcí se jim dá předejít. Ochrana před sluncem je také velmi důležitá i s ohledem na prevenci kožních nádorů, na jejichž vznik má slunění prokazatelný vliv,“ tvrdí dermatoložka MUDr. Kateřina Macháčková ze sítě lékáren Dr. Max.

Kromě toho má zkušenosti i se spálením kůže. „Přibližně po 6 hodinách, po které je pokožka vystavena intenzivnímu UV záření, dochází ke vzniku otoku a zarudnutí postiženého místa doprovázeným bolestí. Je nezbytné vyhnout se dalšímu pobytu na slunci, dost pít, přikládat chladivé obklady, aplikovat reparační krémy či pěny s obsahem panthenolu. V těžších případech jsou nezbytné protizánětlivé krémy popřípadě kortikoidy. Je určitě vhodné konzultovat problémy v lékárně či u lékaře,“ doporučuje dermatoložka.

Nezapomínejte na sluneční brýle

Před UV zářením je nutné chránit kromě pokožky i náš zrak. Stačí pěkné a kvalitní sluneční brýle a z ochrany je rázem i módní doplněk. Ovšem neměli bychom opomínat ty nejmenší z nás. Rodiče často chybují v tom, že svým ratolestem pořídí jen levné brýle ze stánku, nebo jim nedají žádné. Přitom ani dětská kukadla by neměla být vystavena přímému slunci. Jak vybrat ty nejlepší brýle pro dítě?

„Kvalitní brýle pro děti by měly mít samolepku »100% ochrana proti UV záření«. Dále by měly být označeny podle kategorie zabarvení/propustnosti světla. Čím je číslo vyšší, tím je čočka tmavší a propouští méně světla,“ řekla pro deník Aha! Eliška Kudláčková, optometristka z GrandOptical.

Podle ní je rovněž důležité, aby brejličky děcku dobře seděly na nose i za ušima. Budou tak chránit očka ze všech úhlů a děti je navíc nebudou chtít v jednom kuse sundávat. „V žádném případě nekupujte brýle na internetu, nemůžou se vyzkoušet,“ doplnila ještě Eliška Kudláčková.