Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Au, ty moje hnáty: 10 rad, jak nemít v létě nohy jako konve

/
 • Připravili jsme deset rad, jak se dá zbavit nepříjemných otoků nohou.
  9. července 2015 ● 06:15

  Na Česko se žene další vlna veder. V takovém počasí hrozí lidskému organismu mnoho zdravotních problémů, mezi nimi i potíže se žilami a otékání nohou. Připravili jsme proto deset rad, jak se dá nepříjemných otoků zbavit.

 • 1.

  Napijte se

  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com

  Všichni to známe, přes den máme plnou hlavu starostí a večer zjistíme, že jsme se zapomněli napít. Důsledný pitný režim je ovšem základní prevencí proti křečovým žilám.

 • 2.

  Vitamin C

   

  Vitamin C
  Autor: Shutterstock.com

   

  Trpíte zvýšeným praskáním cév? Tak to vám možná chybí v těle vitamin C. Dopřejte si tedy pořádnou dávku céčka konzumováním ovoce, případně sáhněte pro doplněk stravy.

 • 3.

  Procházka

  Procházka
  Autor: Shutterstock.com

  „Pokud nemáte jinak žádné cévní problémy ani viditelné křečové žíly, pak jsou otoky skutečně nejčastěji způsobeny teplým počasím a často nedostatkem pohybu během dne,“ míní cévní chirurg MUDr. Tomáš Bureš z Polikliniky Budějovická. Ten proto také doporučuje pravidelnou procházku.

 • 4.

  Cvičení

   

  Cvičení
  Autor: Shutterstock.com

  Proti otokům pomůže i pravidelné cvičení. Při sedavém zaměstnání si dejte jednou za hodinu na pět minut pohov, projděte se nebo si nohama zakmitejte alespoň v sedě.

 • 5.

  Nohy nahoru

   

   

  Nohy nahoru
  Autor: Shutterstock.com

  Udělejte si na sebe chvilku času a nestyďte se dát si nohy nahoru! Zvedání končetin do vyvýšené polohy je jedno z nejjednodušších řešení, jak jim ulevit a předejít tak zdravotním obtížím.

 • 6.

  Sauna

   

  Sauna
  Autor: Profimedia.cz

  Jestli ještě nemáte veder plné zuby, vyzkoušejte saunu. „Klasická suchá sauna je v podstatě ideální formou takzvané cévní gymnastiky a končetinám jen prospěje,“ radí cévní chirurg MUDr. Tomáš Bureš.

 • 7.

  Knajpování

  Knajpování
  Autor: profimedia.cz

  Stejně jako saunování patří mezi formy cévní gymnastiky také knajpování. Tato vodoléčebná metoda spočívá ve střídání studené a teplé vody. Zkuste ve velmi studené vodě končetiny promasírovat a poté je teplým proudem zase prohřát. Knajpování má údajně blahodárné účinky i na lidskou psychiku.

   

 • 8.

  Kompresní punčochy

  Kompresní punčochy
  Autor: Shutterstock

  Základní prevencí proti otékání nohou je nošení kompresních elastických punčoch či podkolenek, které jsou běžně k dostání ve zdravotnických potřebách. V horkém letním počasí to ale není zrovna nejpohodlnější řešení.

 • 9.

  Ortopedická vložka

   

   

   

  Ortopedická vložka
  Autor: Profimedia.cz

   

  Pokud vám natékají kotníky, může to být způsobeno třeba i tím, že nohu přetěžujete špatným došlapáváním při chůzi, nejčastěji při příčně ploché klenbě. V tom případě pomůže vhodná ortopedická vložka do bot.

 • 10.

  Vyšetření u lékaře

   

  Odborník přes cévy, lékař Tomáš Bureš
  Autor: Foto Blesk – Martin Pekárek

  Když na potíže s žílami nic nezabírá, je čas zvážit vyšetření u angiologa. Ten pomůže zjistit, zda nejsou vaše problémy dědičné, a vybere vhodné řešení, ať už v podobě léků, či operace.

Dnešní horoskopy