„Na okraji měst stojí supermarket a centra jsou bez života. Místní, pokud jsou bez auta, mají smůlu. Návštěvníci jakbysmet. Ve Mšeně se obchodníci zuby nehty drží, ale je třeba dělat i něco víc,“ vysvětluje, proč samoobsluhu ve skříni otevřela.

Nabízí řezané a hrnkové květiny, věci na hřbitov i drobné dárky.
Autor: Alexandr Malachovský

Inspirovala se v Nizozemsku, kde podobným způsobem funguje po zavíračce řada obchodů. „Nabízím řezané a hrnkové květiny, drobné dárky. Aby lidé nemuseli jezdit 20 kilometrů do Mělníka, když třeba jdou na neplánovanou návštěvu. Mám tu také hřbitovní svíčky a osázené misky,“ popisuje. A protože město je známé jako vstupní brána Kokořínska, může u ní květinu na udobření koupit i turista, který partnerku vzal na krátký výlet, z nějž se stala mnohakilometrová túra.

VYKUKOVÉ JSOU VŠUDE

Jak funguje? Ve skříni je pokladnička a platit lze ale i přes QR kód. „Podle toho vím, kdy je potřeba doplnit. Zákazníci mi do poznámky dokonce píší milé vzkazy,“ pochlubila se paní Květa. Samozřejmě se také stalo, že zákazník nezaplatil, nebo do pokladničky hodil peníze v cizí měně. „Po přepočtu vždy mnohem méně. I s tím se bohužel musí počítat,“ dodala.

Víte, že....

...po celém Česku zmizely stovky malých obchodů? Vědci spočítali, že aby se např. krámek s potravinami uživil, potřebuje 51 pravidelných klientů, kteří třikrát týdně utratí nejméně 300 Kč. A to v případě, že bude mít na zboží marži 25 %.

Fotogalerie
5 fotografií

Video
Video se připravuje ...

Ve vestibulu stanice metra A Můstek se objevila nová instalace s květinami Veronika Foltová