Těmto chutím se totiž říká emoční hlady a naznačují, že místo čokolády potřebujete třeba prostě jen obejmout... „Chutě, které přicházejí zničehonic, jsou většinou emoční hlady a ty souvisejí spíš s duševní nepohodou než s tou fyzickou. Rozdíl mezi nimi je v tom, že emoční hlad přichází teď hned zničehonic na něco konkrétního a ten přirozený fyziologický přichází pomalu a pozvolna,“ vysvětluje Havlíček v rozhovoru pro páteční Blesk tv MAGAZÍN.

Jděte si zaběhat

Emoční hlad rozhodně nelze podle jeho slov zahnat jídlem. Je třeba v ten moment odvést myšlenku jinam, jít si zaběhat nebo se zaměstnat a nic neřešit. „Možná zrovna potřebuji obejmout a pohladit. Taky je možné, že jsem se špatně vyspal nebo to třeba přehnal s pohybem, málo jsem jedl a prostě mi chybí energie. Je potřeba znát situaci a porozumět tomu,“ říká výživový specialista.

Výkyvy nálad

A kdy vlastně nastává fáze, že by měl člověk chtít začít něco měnit? „Když se necítí dobře, je bez energie nebo se mu zhoršuje nálada, protože nezvládá věci tak, jak by je zvládat chtěl, není mu dobře tedy ani psychicky,“ tvrdí Havlíček. „Prostě by měl člověk zpozornět vždycky, když vidí, že jeho život nejde tak, jak by si představoval, a on cítí, že tam není něco úplně v pořádku,“ dodává expert s tím, že bez pohybu a kvalitního spánku je hubnutí nemožné.

Hubněte se Bleskem

Pro čtenáře Blesku připravil Petr Havlíček speciální třicetidenní hubnoucí program, který startuje už v pondělí. Ale pozor, jestli si myslíte, že dodržíte 30 dní a pak se vrátíte k prasárničkám, máme pro vás špatnou zprávu. Je to totiž o celkové změně životního stylu.

„Pokud k tomu někdo bude stále přistupovat jako k dietě, tak ho to bude bolet vždycky. Ale když člověk pochopí, že je v životě potřeba udělat něco jinak a že to dělá pro sebe, tak to nikdy bolet nebude. Bolí jenom to, co dělám s odporem. Pokud životní styl nezměníte, budete stále na startovní čáře, která se bude posouvat jenom dál od cíle,“ poukazuje výživový specialista na jo-jo efekty, kvůli nimž bude člověku začínat pokaždé hůř a hůř.

Výživový poradce Petr Havlíček poskytl rozhovor pro Blesk tv MAGAZÍN.
Autor: archiv Blesku

Fotogalerie
5 fotografií

 

Video
délka: 24:25.52
Video se připravuje ...

Podcast Restart: Chcete zhubnout? Havlíček radí, jak na to Videohub