Neplýtvejte vodou

Plýtvání s pitnou vodou je jeden z nejčastějších nešvarů mnoha domácností. Pračka a myčka běží poloprázdná, na umytí pár talířů napouštíte celý dřez vody, nebo si pravidelně dopřáváte plnou vanu a u čištění zubů necháváte téct kohoutek. Spotřebovávejte vzácnou pitnou vodu, které jsou na planetě pouhé 2,5 procenta, s respektem a účelně. S efektivním praním na nízkou teplotu vám pomůžou třeba kapsle Ariel All-In-1 Pods, které vaše prádlo zbaví veškeré špíny i zápachu i při praní na 30 stupňů na krátké cykly. Až budete příště zapínat myčku, naplňte ji celou a použijte tablety Jar Platinum, které umyjí vaše nádobí skvěle i bez nutnosti předmývání ve dřezu.

Dejte přednost slow fashion před běžnou módou

Místo plné skříně nepadnoucího a nekvalitního oblečení pár trvanlivých a nadčasových kousků. Trend slow fashion, neboli pomalé módy, se dostal i do Česka. A je to jedině dobře. Výroba běžné módy z klasických řetězců patří totiž mezi významné producenty skleníkových plynů, které mají na svědomí oteplování naší planety. Pokud je pro vás však přechod z fast fashion na slow fashion příliš rychlý, využívejte častěji obchůdky, které se zabývají přeprodejem již použitého oblečení. A nezapomínejte přemýšlet o tom, v čem oblečení perete! S pracími prostředky Ariel a avivážemi či kapslemi Lenor můžete udržet své tkaniny v kondici, neztratí své barvy a tvar, oblečení nebude vybledlé, takže ho půjde nosit déle a nebude se muset vyhodit.

Autor: Procter & Gamble - Rakona, s.r.o.

Přemýšlejte o výrobě a obalech výrobků, které kupujete

Nejen spotřeba výrobků, ale samozřejmě i jejich výroba má obrovský dopad na životní prostředí, proto se vyplatí sledovat opatření a cíle v oblasti životního prostředí, které si stanovili jednotliví výrobci.

Zastřešujícím cílem společnosti Procter & Gamble je do roku 2040 dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů ze svých výrobních závodů i celého dodavatelského řetězce, to znamená od získávání surovin až po prodej. Protože do roku 2040 je to dlouhá doba, je prozatímním závazkem P&G do roku 2030 snížit emise ze svých továren o 50 % a ze svého dodavatelského řetězce o 40 %.

Mezi lety 2010 a 2021 společnost P&G snížila spotřebu energie ve svých závodech o 21 % a absolutní emise Scope 1 a 2 měřené na jednotku produkce po celém světě o 56 %, a to díky vyšší energetické účinnosti a nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Například továrna P&G Rakona také využívá 100 % obnovitelné energie a již deset let ani neprodukuje žádný odpad na skládku.

Autor: Procter & Gamble - Rakona, s.r.o.

Co se týče obalů, třídění je ve většině českých domácností zavedeným zvykem. Cílem společnosti P&G je proto do roku 2030 nabízet plně opakovaně použitelné nebo recyklovatelné obaly a také snížit množství panenského plastu v obalech o 50 %, v porovnání s úrovní v roce 2017. Od loňského roku společnost dosáhla 18% nárůstu recyklovatelnosti svých obalů výrobků, přičemž už téměř tři čtvrtiny (73 %) obalů jejích produktů jsou nyní recyklovatelné nebo opakovaně použitelné.

P&G se dlouhodobě snaží klást si co nejambicióznější ekologické cíle. Nesmíme však zapomínat, že velké množství zdrojů ušetříme, pokud začneme jednotlivé šetrné úkony provádět pravidelně a pokusíme se v nich najít rutinu, proto v rámci svých snah vydala společnost P&G v loňském roce komplexní vzdělávací materiál pro žáky základních škol, který je přístupný komukoli na webu P&G.