Jarní cibulka nebo pórek

Spodní část cibulky či pórku s kořínky odřízněte tak, aby vám zůstal zhruba 2,5 centimetru dlouhý zbytek. Kořínky by měly být dlouhé maximálně 1 cm. Odřezky postavte do sklenice s vodou tak, aby půl centimetru odřezků vykukovalo nad vodu. Vodu měňte každý den. Za 3 – 5 dní začnou odřezky dorůstat. Úrodu můžete sklízet zhruba za 10 dní.

Zázvor

Několikacentimetrový kousek zázvoru dejte přes noc do sklenice s teplou vodou. Poté přendejte do květináče s hlínou, umístěte na teplé místo a pravidelně zalévejte. Brzy se dočkáte prvních výhonků. Kořen ale budete moct sklízet až zhruba za rok. Celou květinu vytrhněte z hlíny, použijte kořen a ze zbylého kousku můžete opět pěstovat.

Česnek

Naklíčený česnek dejte do hlíny tak, aby klíček vykukoval, a umístěte na světlé místo – ideální je okenní parapet. Pravidelně zalévejte a nechte nať vyrůst maximálně do výšky 15 cm, aby se nepolámala. Česneková nať se hodí do pomazánek, polévek nebo jen tak na chleba s máslem.

Mrkev nebo petržel

Odkrojky mrkve nebo petržele můžete použít pro pěstování mrkvové či petrželové natě, která se hodí při přípravě polévek či salátu nebo jako ozdoba na přílohu. Stačí odříznout vršek i s natí, položit je na vatový tamponek do skleničky a zalít trochou vody – tu pravidelně doplňujte.

Římský salát nebo hlávkové zelí

Uříznutou spodní část zelí nebo salátu vložte do misky s vodou a několikrát týdně ji zavlažujte rozprašovačem. Do týdne se začnou objevovat nové lístky. Poté odřezek přesaďte do květináče tak, aby lístky byly nad hlínou. Do pár měsíců můžete sklízet.

Cibule

Spodní odkrojenou část cibule s kořínky zasaďte do navlhčené půdy. Jakmile začnou růst výhonky, zasaďte hlouběji do půdy. Brzy začnou růst nové cibulky.

Ananas

Zralému ananasu odkrojte vrchní část – tzv. korunku. Dbejte na to, abyste neřezali těsně pod listy. Následně ji očistěte od přebytečné dužiny, aby nezačala hnít, a od spodních listů tak, aby vám vznikl alespoň 2cm kořen.

Ponořte jej do průhledné nádoby s vodou tak, aby listy nebyly pod hladinou, a nechte na světlém místě. Měňte pravidelně vodu. Jakmile začnou růst kořínky, přesaďte do zeminy smíchané s pískem. První květ se objeví po víc než roce a půl od zasazení. Z něj pak vyroste plod.

Jak se na jaře postarat o zahradu? Co všechno zasadit?

Video
délka: 01:26.56

Jak se na jaře postarat o zahradu? Co všechno zasadit? Videohub