Jak je máte nejraději? Nahniličko, naměkko nebo tradičně natvrdo? Šéfkuchař Jan Punčochář (41) říká, že je ve všech případech nejlepší vejce vložit až do vroucí vody.

„Jedině tak správně změříme čas, aby byla nahniličko, naměkko nebo natvrdo. Pokud se dají do studené, začínají se před uvedením do varu už lehce vařit. Bílek a žloutek pod skořápkou tuhnout,“ vysvětlil Punčochář.

 

Nahniličko lahodnější

Vody by měl být dostatek, aby vejce byla ponořená, a zapomenout bychom do ní neměli dát sůl či trochu octa, aby nepopraskala. Také by neměla být přímo z lednice.

Jaký způsob úpravy je podle něj nejchutnější? „Pochopitelně nejlahodnější jsou nahniličko, kdy je žloutek krémový. Naopak ta natvrdo jsou hůře stravitelná,“ uvedl šéfkuchař a dodal, že čím déle se vejce vaří, tím se více vysušuje.

 

Co se děje pod skořápkou?

Mezi třetí a čtvrtou minutou je vejce uvařené naměkko. Bílek je skoro uvařený a žloutek stále tekutý. Postupně se ale teplo dostává hlouběji pod skořápku a v páté minutě se žloutek zlehka začíná vařit a v šesté už dosahuje konzistence nahniličko. Bílek je pevný a žloutek stále ještě tekutý, oproti nahniličko má však tužší konzistenci.

Od sedmé minuty začíná houstnout. Natvrdo je vejce v desáté minutě.

Od deseti minut dál začíná být vejce převařené. Vysušuje se. Převařená vejce poznáte podle okraje žloutku, bývá modro-zelený.

Fotogalerie
3 fotografie

Jak uvařit křepelčí vejce naměkko, natvrdo a na hniličku podle Koko?