Dokonalý holandský řízek s bramborovou kaší, čufty i fašírka! Podívejte se, jak na to!
-
Měli bychom vědět, že je to česká klasika podobně jako smažený sýr. Řeč je o holandském řízku, specialitě socialistické kuchyně, který je ovšem při zachování kvality a správné procedury pravou delikatesou. Dnes proto budeme sestavovat menu z mletého, konkrétně z vepřového. A je to bašta, o tom žádná…
- 1.
Holandský řízek s bramborovou kaší
Potřebujeme: ◗ 400 g mletého vepřového bůčku ◗ 100 ml studené vody ◗ 100 g goudy ◗ mouku ◗ 2 vejce ◗ strouhanku na obalení ◗ olej na smažení ◗ sůl, pepř ◗ hladkolistou petrželku Na kaši: ◗ 500 g brambor typu C ◗ 150 g másla ◗ 150 – 200 ml teplého mléka ◗ nasekanou petrželku k podávání ◗ sůl ◗ znojemské okurky
Postup: Mleté maso dáme do mísy, přilijeme studenou vodu a rukama rychle, ale důkladně propracujeme. Studená voda je důležitá, aby se maso dobře spojilo v kompaktní hmotu. Osolíme, opepříme a přidáme nahrubo nastrouhaný sýr, dobře promícháme. Vlhkýma rukama vytvarujeme čtyři oválné placky a necháme je v chladu asi dvacet minut odležet.
Mezitím si připravíme kaši. Brambory oloupeme, pokrájíme je na kostky a dáme vařit do osolené vody, vaříme doměkka. Slijeme, nahrubo rozšťoucháme, přidáme pokrájené máslo a pokračujeme ve šťouchání. Postupně přiléváme teplé mléko a vymícháme do konzistence hladké (až hedvábné) kaše. Podle chuti ji pak samozřejmě dosolíme.
Odleželé placky postupně obalíme v mouce, rozšlehaném vajíčku a ve strouhance. Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozpálíme asi centimetr vysokou vrstvu oleje a smažíme holandské řízky z obou stran dozlatova.
Začínáme zprudka, posléze plamen trochu ztlumíme a dosmažíme je pozvolněji, aby se uvnitř dobře propekly. Podáváme je s bramborovou kaší, posypané nasekanou petrželkou, případně přelité rozpuštěným máslem.
Tipy Dariny Křivánkové, šéfredaktorky časopisu F.O.O.D
● Sýr vybíráme holandského typu, abychom naplnili podstatu pokrmu obsaženou v názvu. Gouda ideál.
● Sýr strouháme nahrubo, aby ve směsi více vynikl. Lze také krájet na drobounké kostičky, ale to je piplačka.
● Ideální poměr je na 100 g masa (což odpovídá jedné porci) 25 g sýra.
● V receptu je pojivem voda, ale někdo volí klasiku: tedy vejce a mléko, přičemž fajnšmekři dávají místo mléka smetanu.
Dokonalá sekaná z vinné klobásy a hub
- 2.
Spišská fašírka
Umeleme 200 g vepřového bůčku a 300 g předního hovězího. Přidáme jednu nastrouhanou cibuli, pár stroužků česneku (drceného), jedno vejce, pepř, sůl, pálivou papriku podle chuti a všechno dohromady smícháme a prohněteme.
Potom z masa rozválíme obdélník, na něj vložíme 250 g oloupané spišské klobásy (můžeme i nakrájet), stočíme do válečku a za občasného podlévání pečeme v troubě. Vypečenou šťávu zaprášíme trochou hladké mouky, osmahneme, zalijeme vroucím vývarem (z masoxu postačí) a povaříme. Podíváme sypané nasekanou petrželkou, nejlépe k bramborové kaši. Ale klidně i hrachové.
- 3.
Dalmatské čufty
Umeleme dohromady 200 g vepřového a 200 g hovězího masa a vmícháme do něho v mléce rozmělněnou a na plátky rozkrájenou žemli, přidáme jedno vejce, dále 100 g hladké mouky, opepříme, opaprikujeme a osolíme.
Z této hmoty utvoříme osm až deset válečků nebo kuliček, opečeme je ze všech stran na oleji a vyjmeme. Na pánev dáme 300 g másla, nalijeme na něj olej, který nám zůstal v kastrolku, a zpěníme v tom drobně nakrájenou cibulku, již zaprášíme špetkou mouky a lehce osmažíme.
Pak zalijeme trochou horké vody, přidáme dvě lžíce smetany a krátce povaříme. Následně vmícháme 200 g leča z konzervy (nebudeme o tom mluvit, důležité je, že se nezdržujeme), dvě lžíce sterilovaného hrášku, jednu nadrobno nakrájenou sladkokyselou okurku a dvě lžíce kečupu. Uvedeme do varu. Přisladíme podle chuti a vložíme čufty. Už nevaříme, jen přihříváme a můžeme dochutit několika kapkami citronové šťávy. Dobré podávat s rýží.