Aničko, jak dlouho trvalo, než jste si vybudovala závislost?

„Závislost jsem budovala zhruba rok, od doby, kdy jsem dostala svůj vlastní notebook a už jsem se o něj nemusela s nikým dělit. V té době mi bylo 13 let a můj čas strávený na internetu nikdo nekontroloval. Maximálně jsem slyšela nějakou rýpavou poznámku od mámy. Ale chápejte, v té době to bylo něco nového, něco senzačního, takže nikdo nepřemýšlel nad tím, že jsou nějaké negativní dopady tohoto online světa.“

Jak moc se váš život pod vlivem závislosti změnil?

 „Postupně jsem začala omezovat své koníčky, přátele, přestala jsem i dávat pozor v hodinách. Začala jsem být velice často nervózní, myšlenkami úplně někde jinde, dokonce jsem byla i agresivní, protože jsem měla zlý pocit, když jsem nebyla online. Začala jsem se trápit a uzavírat se do sebe, dokázala jsem strávit celé dny na Facebooku i na Instagramu.“

Chystaný dokument Dopamin: Mobilní zombie
Autor: Dopamin: Mobilní zombie

Přidaly se i nějaké zdravotní problémy?

„Začala jsem omdlévat, skoro denně, křičela jsem a byla sprostá, když jsem měla nějakou domácí povinnost nebo byla donucena si psát úkoly. Nakonec mi diagnostikovali panickou ataku, úzkosti, které byly příčinou stresu či strachu tak velkého, že jsem nedokázala ovládat svou mysl.“

V dokumentu zazní, že jste se pokusila o 28 demonstrativních sebevražd. Co vás k takovému chování vedlo?

 „Viděla jsem všude kolem mě negativitu a ne ten hezký život, který jsem si stvořila na sociálních platformách. Doma jsme se kvůli tomu hodně hádali a i s kamarády, s kterými jsem se už prakticky nescházela, protože na počítači nebo telefonu mi bylo lépe. Čím více jsem se zamotávala do virtuálního světa, tím méně snesitelný pro mě byl skutečný život. Začala jsem se porovnávat s celebritami a influencery. Chvíli mě to motivovalo, ale když se můj život nikam neposouval, upadala jsem do depresí. Nemohla jsem jít spát dříve než všichni budou offline. Měla jsem pocit, že by mi něco uteklo. Mohl by mě někdo pomluvit nebo sdílet mojí fotku.“

Vědělo okolí, že jste závislá?

„Moje pokusy o sebevraždu byly voláním o pomoc. Já jsem nedokázala nikomu říct, že jsem závislá na online světě. To by si mysleli, že jsem ještě větší blázen.“

Jak jste na tom teď? Podařilo se vám nad závislostí zvítězit?

„Těžká otázka... Stále pociťuji závislost, ale už ne v takovém měřítku. Nyní mám přítele, takže ten mi to svým způsobem nahradil. Když spolu však nejsme, tak je to horší. Hodně mi ale pomohl experiment „ Bez telefonu“  v rámci natáčení dokumentárního filmu Dopamin: mobilní zombie. Zajímavé ale je, že čas bez telefonu a internetu utíká najednou hrozně pomalu a vy fakt skutečně máte čas vnímat tolik věcí, kterých si normálně nevšimnete.“

Máte nějaký vzkaz pro ostatní potencionálně ohrožené závislostí?

„Doporučuji každému vyzkoušet alespoň den bez telefonu. Natáčení mi také ukázalo, že nejcennější je trávit čas s lidmi, které milujeme. To nám žádná sít, ani virtuální realita nenahradí.  Život je krátký na to, aby chom ho trávili sledováním cizích životů lidí, které ani neznáme.“

Závislá Anička během natáčení experimentu.
Autor: Dopamin: Mobilní zombie

Dokument Dopamin: Mobilní zombie ukazuje pozadí sociálních sítí

Sociální sítě a online technologie zásadně změnily způsob, jakým jako jednotlivci i společnost uvažujeme. Osobní kontakt jsme velkou měrou nahradili virtuální komunikací. Pohrouženi do světa sociálních sítí se stáváme závislými na pocitu uznání od okolního virtuálního světa. Pocit uznání ve formě lajků, srdíček, sdílení či komentářů nám do těla vyplavuje hormon štěstí –dopamin.

Nyní k problematice závislosti na sociálních sítích vzniká celovečerní film s názvem Dopamin: mobilní zombie. „Jedná se o filmový dokument pojednávající o pozadí sociálních sítí a online světa. Ukážeme vám, že to, co považujeme za usnadnění každodenního života a krok společnosti kupředu, může mít ve výsledku zcela opačný efekt. Závislí na dopaminu - hormonu štěstí - žijeme ve smyčce společenského uznání a jsme oběťmi jednoduché psychologie těchto platforem,“ říká Adam Janata, autor projektu Dopamin, a dodává: „Nejste závislí? Vydrželi byste být týden off-line a bez telefonu?“

V dokumentu uvidíte tento a mnoho dalších experimentů s vybranými dobrovolníky, kteří vás nechají nahlédnout do svého života. Zažijete s nimi reálnou sociální síť, bez mobilu a bez internetu, pod dohledem odborných respondentů z oborů psychologie, neurologie, kyber bezpečnosti a vývoje aplikací. Společně vám ukáží sociální sítě od jejich vzniku, až po dopady na náš mozek, psychiku a soukromí. 

Vznik celovečerního dokumentu můžete podpořit na hithit.com

Fotogalerie
7 fotografií