12. listopad 2019
Svátek slaví Benedikt, zítra Tibor

Oslavy svatomartinského vína začínají o tři dny dřív: Tipy, kam vyrazit na košt!

/
 • „Svatomartinská vína budou k dostání za cenu přibližně stejnou jako vloni,“ říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR.
  „Svatomartinská vína budou k dostání za cenu přibližně stejnou jako vloni,“ říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR. (Profimedia.cz)
  8. listopadu 2019 ● 05:00

  Milovníci vína jásejte! Svatomartinské letos dorazilo dříve. Vinařský fond vyhověl přání obchodníků, vinařů i zákazníků, kteří si chtějí užít mladé víno už o víkendu před svatým Martinem. Podívejte se, kam vyrazit za mladým vínem!

  „Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. 11. na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,“ vysvětlil Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

   

  Podle odborníků je kvalita Svatomartinského letos výborná a není potřeba se bát ani vyšší ceny.  „Svatomartinská vína budou k dostání za cenu přibližně stejnou jako vloni,“ říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR.

  Pečená husa, dobré víno, bílý sníh, to vše mají Češi spojené s oblíbeným svátkem sv. Martina, který připadá na 11. Listopadu. Jak se to ale stalo, že bohatá hostina a velkolepé slavnosti jsou spojovány právě se světcem, který proslul svojí skromností a střídmým životem? Za vším hledejme staré legendy a trochu lidové představivosti.

 • 1.

  7 důležitých informací

  Svatomartinská vína jsou se první mladá vína, která vinaři připravují z letošní úrody. Každé mladé víno ale nemusí být Svatomartinské. To pravé poznáte podle loga svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle lahve.

   

  Typické logo svatého Martina na bílém koni a označení Svatomartinské uděluje Vinařský fond ČR, jehož odborná komise posuzuje a schvaluje každé víno, které chce nést označení Svatomartinské. 

  Letošní ročník svatomartinského vína se podle odborníků a vinařů vydařil

   

  Svatomartinská vína mohou být bílá, růžová i červená. Vyrábí se jen ze stanovených odrůd, které dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína. Největší počet lahví ale obsahuje víno bílé.

   

  Spojení se svátkem sv. Martina není náhodné. Vína otevřená v tento den už stihla získat charakter, zároveň si stále zachovávají mladost a svěžest.

   

  Hlavní sezona Svatomartinského je do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si uchovají do jara.

   

  Skladovat Svatomartinské je nejlepší při teplotě do 16 stupňů Celsia a v přítmí. Bílá a růžová vína je vhodné podávat při teplotě 5-7 stupňů Celsia, červená v rozmezí 10-12 stupňů.

   

 • 2.

  Brno

  Největší ochutnávka Svatomartinských vín – Svatomartinský košt. Přiťuknout si můžete 11. 11. v 11 hodin., kdy na náměstí Svobody dorazí průvod v čele se svatým Martinem na koni.

 • 3.

  Český Krumlov

  Festival vína a svatomartinské hodování bude probíhat celý týden, od 11. do 17. 11. Ochutnat mladá vína bude možné 11. listopadu na náměstí Svornosti.

  Letošní svatomartinská vína prý stojí za to!

 • 4.

  Hradec Králové

  Svatý Martin přijede 11. 11. na Velké náměstí pod Bílou věž a odstartuje bohatý program pro všechny generace.

 • 5.

  Jihlava

  Svatý Martin se svým průvodem přijede 11. 11. Cestou od Brány Matky Boží ho doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy.

  Na svatomartinském si mohou pochutnat milovníci všech barev vína.

 • 6.

  Mikulov

  Řemeslný jarmark, kejklíře a mimořádně zpřístupněné památky nabízí od 8. do 17. listopadu Mikulov.

 • 7.

  Praha

  Tradiční svatomartinské slavnosti na pražské Náplavce se konají v sobotu 9. listopadu a navazují na zdejší farmářské tržiště. Degustace představí letošní mladá vína od 25 českých a moravských vinařů.

 • 8.

  Uherské Hradiště

  Na Masarykově náměstí budou za hlaholu zvonů 11.11. v 11 hodin pokřtěna mladá, svatomartinská vína Slovácka. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu římských vojáků a krojované chasy.

 • 9.

  Zajímavosti o svatomartinském

  Víno sklízeli hraboši i špačci

   

  Kromě tradičních špačků letos práci vinařů komplikovali také hraboši, kteří útočili na kořeny révy a někde způsobili až statisícové škody. „Boj s nimi je velmi problematický. Pokud se chcete vyhnout chemickému řešení, máte jen omezené možnosti,“ říká Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

   

  Tradice sahá až k císaři Josefovi

   

  Tradice Svatomartinského sahá až do doby císaře Josefa II. V tento den vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo právě u sklenky prvního vína z podzimní sklizně.

  Sklízení hroznů pro výrobu svatomartinského vína.
  Sklízení hroznů pro výrobu svatomartinského vína.

   

  Červené k husičce, bílé ke kuřátku

   

  Svatomartinská vína mají své kouzlo. Sice zrála jen pár týdnů, ale i tak stihla »dospět« a získat osobitý charakter. Jsou svěží, lehká a chutnají po ovoci.

   

  *Červené se skvěle hodí k mladé huse s červeným a bílým zelím houskovému knedlíku nebo lokším, k pečeným i dušeným masům a zvěřině.

   

  *Bílé výborně »doladí« kuřátko pečené na másle a ryby. Rozumí si i se studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.

   

  *Růžové můžete popíjet vždy, kdy si nejste jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy