Středa 20. leden 2021
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 4°C

Dokonalý průvodce barevnými skly: Ve kterých brýlích neřídit a které s klidem k moři?

/
 • Barevná skla jsou trendy. Umíte si vybrat správně?
  14. srpna 2019 ● 10:31

  Ohledně barevných »sklíček« panuje u slunečních brýlí spousta mýtů a nejasností. Opravdu některé barvy propouští UV záření víc než jiné? Je skutečně v některých odstínech zakázáno řídit?

 • 1.

  Červená a oranžová

  Pokud jste nadšenci do zimních sportů, určitě si na hory nezapomeňte přibalit brýle s červenými nebo oranžovými čočkami. Tyto barvy totiž blokují modré světlo, které je na zasněžených pláních velmi intenzivní. Navíc mají pro oči relaxační účinek.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

 • 2.

  Hnědá

  Hnědé čočky mají stejné výhody jako ty červené a oranžové, navíc se doporučují lidem trpícím krátkozrakostí.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

 • 3.

  Šedá a černá

  Šedé čočky tlumí intenzitu slunečních paprsků a hodí se pro každou příležitost, protože neovlivňují kontrast ani nezkreslují barvy. „Černé stejně jako ty šedé pomáhají redukovat prudké světlo. Pozor však na tmavost čoček (uvádí se od 0 do 4), černé budou »čtyřky «, tedy nejvyšší stupeň, který se nehodí pro řízení auta,“ vysvětluje optik Jakub Odcházel.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

 • 4.

  Fialová

  Pokud trávíte většinu času venku, pak byste měli sáhnout po fialových čočkách. Fialová, stejně jako modrá skla, totiž potlačují bílou barvu a přitom mírně zvyšuje kontrast.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

 • 5.

  Zelená

  Tmavě zelené čočky jsou právě naprosto vhodné do auta na řízení, protože chrání před oslněním, ale nemají vliv na vnímání barev. Zelená skla se hodí i na každodenní nošení. Dokážou snížit jas a zároveň zvýraznit stíny.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

 • 6.

  Žlutá a růžová

  Pozor, žluté čočky neumožňují rozlišování barev, proto jsou zakázané při řízení automobilu. Naopak velmi oblíbené jsou u lovců, protože zvláště při jasném počasí kontrast objektů. Podobné vlastnosti mají i růžové brýle, kromě kontrastu zvýrazňují detaily a zlepšují prostorové vnímání.

  Stradivarius, 299 Kč

 • 7.

  Modré

  Modré sluneční brýle jsou doporučovány dalekozrakostí „Tuto barvu také ocení všichni tenisté, neboť zdůrazňuje kontrast u žlutého tenisového míčku,“ tvrdí Odcházel. Modrá skla navíc minimalizují odrazy a zároveň mírně zvyšují kontrast.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

 • 8.

  Barevné shrnutí

  ● Proti silnému letnímu slunci a k moři se hodí černá, šedá, hnědá a tmavé odstíny zelené a fialové. UV paprsky se vyskytují, i když je pod mrakem.

  ● Při zataženém počasí sáhněte po červených, oranžových, růžových nebo klidně žlutých sklíčkách.

  ● Na sníh se hodí žlutá a červená skla.

  ● Za volant si vezměte šedé či tmavě zelené brýle.

  Barevná skla v brýlích: Na co jsou vhodná?

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy