14. srpen 2020
Svátek slaví Alan, zítra Hana

7 tipů, jak si vychutnat víno! Na mrazák a led zapomeňte!

/
 • 12. července 2019 ● 09:12

  Sklenice dobrého vína dokáže vylepšit krásný letní den. Jenže teplé počasí zároveň svádí k chybám, které mohou zážitek pokazit. Zjistěte, jak si lahodný nápoj maximálně užít.

 • 1.

  Pozor na správnou teplotu

  Skvěle chutná jen správně vychlazené víno. Správná teplota vína je totiž zásadní pro rozvinutí jeho vůně a chuti. Přechlazením se obojí potlačí a víno se bude zdát uzavřené a fádní. Příliš vysoká teplota zase posílí vjem z alkoholu, a víno tak může chutnat hořce nebo i pálit na jazyku.

 • 2.

  Bílé studenější, červené teplejší

  Obecná poučka zní, že bílé víno má být studené a červené víno teplejší, tzv. pokojové teploty. To platí ale pouze napůl. Co druh vína, to rozdílná teplota. Sladší bílá vína se doporučují chladit méně. Sušší mohou být zase chladnější. Žádné bílé víno by ale nemělo být studenější než 6 °C a teplejší než 12 °C. Pro červená vína je ideální teplota v rozmezí 16 – 19 °C, neměla by ale přesáhnout teplotu 20 °C.

 • 3.

  V mrazáku dostane šok

  Vínu škodí jakýkoliv teplotní šok. Rychlým zchlazením mrazáku ztratí víno svůj buket. Vhodnější je ponořit do chladnější vody, nebo ji postavit do kyblíku s ledem. Pokud chcete naopak »ohřát« červené víno, rozhodně ho nedávejte do mikrovlnky ani teplé vody. Spíše se vyzbrojte trpělivostí, víno otevřete nechte dýchat.

 • 4.

  Kvalitu ledem zničíte

  Chcete se rychle ochladit, a tak do sklenice s vínem vhodíte pár ledových kostek? Přivodíte tím vínu teplotní šok, který pokazí celkový vjem z vína. Navíc led se rychle rozpouští a mění zpátky ve vodu, takže víno navíc ředí a dělá z něj spíš střik. Pokud si chcete vychutnat kvalitní víno, na led zapomeňte.

 • 5.

  Nenechte ho zteplat

  Správnou teplotu vína si hlídejte i v průběhu popíjení. Počítejte s tím, že víno ve sklenici v horku poměrně rychle teplá. Nalévejte si tedy do sklenice menší množství vína a častěji si dolévejte. Určitě lahev nenechávejte na slunci. Pokud není v lednici, dejte ji do chladicí nádoby, kterou umístíte do stínu.

 • 6.

  Ovoce do něj nepatří

  Ozvláštnit si víno přidáním ovoce není dobrý nápad. Ovoce se hodí spíš do koktejlů, do kvalitního vína ale nepatří. Naprosto totiž změní chuť i vůni vína a zcela potlačí jeho základní charakter.

 • 7.

  Růžové to v létě jistí

  Nemůžete se rozhodnout, jestli pít bílé, nebo červené? Zkuste růžové! Správně vychlazené (teplota by měla být stejná jako u bílých vín) je na léto ideální a hodí se pro jakoukoli příležitost. Ať už u vody, nebo bazénu, na zahrádce restaurace pod slunečníkem nebo klidně na louce na dece.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy