11. srpen 2020
Svátek slaví Zuzana, zítra Klára

Tohle vás překvapí! 6 způsobů, jak netradičně využít mikrovlnku!

/
 • 1. března 2019 ● 05:00

  Mikrovlnka dnes nechybí v žádné domácnosti. Nemusí ale sloužit jen k ohřátí hotového jídla. Může být i praktickým pomocníkem, který vám usnadní každodenní činnosti. Dokáže třeba oloupat česnek nebo jinou zeleninu.

 • 1.

  První vážily 350 kilo

  Letos oslaví mikrovlnka už 74 let své existence. První prodejné kusy vážily skoro 350 kilogramů a byly 1,8 metru vysoké. Jako první popsal princip, na kterém mikrovlnka funguje, profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze August Žáček v roce 1924. S využitím tohoto principu k ohřevu potravin přišel americký inženýr Percy Spencer v roce 1945. Prodávat se začala až o dva roky později.

 • 2.

  Odstraní bakterie

  Houbička na nádobí se sice pořád máčí v mycím prostředku, ale to bakteriím v množení nezabrání. Naopak se stává jejich hnízdem, a i když se ji snažíte odmočit ve vodě, v citronové šťávě nebo v čisticím prostředku, nepomůže to. Spolehlivě ji ale vyčistíte pomocí mikrovlnky. Mikrovlnnou troubu nastavte na maximální výkon, houbičku ponořenou do mističky s vodou (a případně se saponátem) do ní dejte zhruba na minutu. Zničíte v ní 99,9 % bakterií. Podobně můžete postupovat i u houbiček na make-up.

 • 3.

  Oloupe česnek i rajčata

  Loupání česneku nebo rajčat bývá pro hospodyňky a kuchtíky otravná práce. Slupky nejdou odtrhnout a všude se lepí. Loupání vám usnadní mikrovlnka. Hlavičku česneku (malinko odkrojte vršek stroužků) dejte do mikrovlnky, nastavte na maximální výkon a ohřejte na 10 – 20 vteřin. Loupání půjde snadno. Podobně to jde i s rajčaty. Čerstvé rajče nařízněte ve spodní části do kříže. Dejte na 30 vteřin do mikrovlnky a oloupejte.

 • 4.

  Vyždímá šťávu

  Vymačkat dostatek šťávy z citronu či limetky může být dost namáhavý úkol. Jak docílit toho, abyste z citrusů měli šťávy co nejvíce? Prohřejte je v mikrovlnce! Citrusy rozpulte a dejte na nejvyšší výkon na 15 – 20 vteřin. Dužina ovoce změkne a vy tak z něj dostanete nejvíc šťávy.

 • 5.

  Pečivo zase jako čerstvé

  Těšili jste se ráno na měkké pečivo, ale přes noc vám ztvrdlo? Dejte pečivo do misky, položte na něj navlhčenou utěrku a dejte na střední výkon na 20 – 30 vteřin do mikrovlnky.

 • 6.

  Když vás honí mlsná

  Určitě to znáte, po dobrém jídle si uděláte kávu a dostanete chuť na sladkou tečku, jenže doma zrovna nic nemáte. Vyzkoušejte rychlý zákusek z mikrovlnky!

   

  Do hrnečku dejte lžíci rozehřátého másla, lžíci hořkého kakaa, lžíci cukru, 2 lžíce hladké mouky, lžičku kypřícího prášku a 1 vejce. Pořádně promíchejte a dejte na maximální výkon na 2 minuty do mikrovlnky. 

 • 7.

  Vyrobí teplý obklad

  Na bolest hlavy, břicha nebo kloubů je nejlepší teplý obklad. Ten se dá vyrobit z ponožky, do které nasypete neuvařenou rýži, zauzlujete a dáte nahřát na zhruba minutu do mikrovlnné trouby nastavené na plný výkon.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy