23. únor 2019
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj

"Péřovku" nebo "softshellku"? 8 rad, jak se vyznat ve funkčních materiálech

/
 • Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!
  21. listopadu 2018 ● 12:24
   

  "Softshellky", "pérovky", "flíska" neb třeba bunda s membránou. Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Pokud ne, máme pro vás "slovníček pojmů", který vám rychle poradí, jaký materiál pro vás bude ten nejlepší.

 • 1.

  Fleece nežehlete

  Jde o nejoblíbenější materiál používaný na sportovních mikinách. Fleece se liší gramáží a způsobem povrchové úpravy, ale jedno mají všechny typy společné. Dobře vážou vzduch, a tím pádem i hezky hřejí. "Flíska" dokážou odvádět pot od první vrstvy oblečení, takže pomáhají udržovat tělo nejen v teple, ale iv suchu. Fleecové materiály není vhodné žehlit, protože by se mohly spéct, což by vedlo ke ztrátě schopnosti vázami vzduch.

  Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!

 • 2.

  Softshell perte ve speciálním prostředku

  Oblečení ze softshellu je stále na žebříčku oblíbenosti na předním místě, a to nejen mezi sportovci a turisty, ale také na běžné nošení. Dokáže totiž kombinovat vlastnosti druhé a třetí vrstvy. Umí udržet tělo v teple, pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost od těla a zároveň je voděodolné. Je tak ideálním materiálem pro bundy. „Membránový softshell může mít nepromokavost na velmi vysoké úrovni, oproti tomu tkaný softshell v nepromokavosti nevyniká, ale zase je o dost prodyšnější,“ říká outdoorový specialista Vít Hruška.

  Softshell perte vždy v přípravcích určených přímo pro tento materiál a v ideálním případě následně použijte i impregnační prostředek. Ten zvýší odolnost vůči vodě i špíně, stejně jako ochranu proti nežádoucímu UV záření.

  Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!

 • 3.

  Peří je ideální naklepávat

  Peří je nejlepší izolační materiál, který se v oblečení do přírody používá. Je sice náročnější na údržbu, ale díky skvělé vlastnosti vázat vzduch poskytne dostatečný tepelný komfort i v extrémních podmínkách. „To, jaké pohodlí vám poskytne, záleží vždy na jeho množství, druhu a složení. Ať už je však jeho kvalita jakákoli, perte ho jen občas a nejlépe s „oholenými“ tenisáky nebo s míčky přímo určenými na praní peří. Tím dosáhnete jeho větší nadýchanosti a předejdete slepení a hrudkování. Péřové oblečení skladujte vždy volně a jednou za čas je proklepejte a otočte, aby se náplň nesesypávala,“ upozorňuje Hruška.

  Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!

 • 4.

  Merino nekouše a nesmrdí

  Když se řekne vlna, mnozí si ještě vybaví z dětství nejrůznější kousavé svetry. To už ale není pravda. Merino vlna je daleko jemnější a má hladší povrch, takže tenhle problém odpadá. „Pokud by však měl někdo s hodně citlivou pokožkou přece jen pocit, že ho merino šimrá, stačí, když si svůj oděv z merino vlny vypere společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny vytahají a obrousí,“ radí Vít Hruška. Merino vlna má skvělé termoregulační vlastnosti a udrží tělo v teple a suchu. Navíc nezapáchá ani po náročné aktivitě, protože je přirozeně antibakteriální.

  Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!

 • 5.

  Bambus hřeje, ale žmolkuje

  Bambusová vlákna mají velmi dobré termoregulační vlastnosti. V létě triko z bambusu chladí, v zimě hřeje. Stejně jako třeba merino má přirozeně antibakteriální účinky, takže oblečení nezapáchá ani po delším nošení. Bambusová vlákna jsou ale citlivá na oděr, proto se vám může stát, že při větší zátěži e na nich mohou tvořit žmolky. Ty je pak třeba odstranit ručně nebo speciálním strojkem.

  Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!

 • 6.

  Membrány musí dýchat

  Membrány rozlišujeme na porézní a neporézní. Porézní membrány se časem zanášejí solemi, tukem a dalšími nečistotami, ale jejich použití je přesto daleko častější než u membrán neporézních. Nejznámější porézní membránou je GoreTex. „Někteří výrobci doporučují jednou za čas membránové oblečení právě z důvodu obnovy jeho vlastností vyprat a dát do sušičky nebo opatrně přežehlit žehličkou zapnutou na nízkou teplotu. Mezi žehličku a oděv je třeba vložit ručník či prostěradlo. Tím se usazeniny uvolní a materiál zase dýchá,“ říká outdoorový specialista Vít Hruška.

  Důležité je prát membrány ve speciálních prostředcích a nezapomínat je impregnovat. Pokud se o ně budete dobře starat, zajistí vám nejvyšší možnou míru voděodolnosti.

  Technologie Gore-Tex nepropouští vlhkost dovnitř

 • 7.

  DWR úprava a zátěry proti vodě

  V turistickém a sportovním vybavení se k ochraně materiálu před větrem a vodou používají buď povrchové úpravy materiálu (DWR), zátěry nebo membrány. DWR z anglického „durable water repelency“ je povrchová úprava materiálu, který je pak daleko odolnější proti vodě. Dalším způsobem ochrany materiálu proti vodě je zátěr. Ten je levnější variantou než membrána a poskytuje zpravidla ještě vyšší voděodolnost než DWR úprava.

  Vyznáte se v moderních funkčních materiálech? Poradíme!

 • 8.

  Coolmax je na léto

  Coolmax k zimě nepatří, je ideální na léto. Patří mezi nejlepší vlákna používaná v teplých podmínkách, protože jeho hlavní výhodou je, že napomáhá ochlazuje tělo. Pro tento materiál, Stejně jako pro všechny ostatní syntetické tkaniny platí pravidlo: Nikdy neprat ve změkčovadlech, avivážích, rozjasňovačích a bělidlech. To by totiž mohlo nenávratně narušit jeho funkční vlastnosti.

  Zdroj: 4camping.cz

  Video
  délka: 03:30
  720p 360p

  Jak se měnilo sportovní oblečení v průběhu 100 let? Youtube.com/GlamInc

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy