25. květen 2020
Svátek slaví Viola, zítra Filip

Měla babka, čtyři jabka...Kdepak! Senioři nesedí doma! Dnes slaví svůj svátek

/
 • Dnes se slaví Den seniorů
  Dnes se slaví Den seniorů (iStock)
  1. října 2018 ● 10:03

   Doba, kdy se člověk v padesáti těšil na důchod a mladí mu říkali dědečku, je sice dávno pryč, ale stáří si nakonec najde každého.  Nemusí být ale vůbec nudné! Zvlášť, když se právě dnes slaví Den seniorů. Podívejte se na rady odborníků, jak si užít každý den!

   

 • 1.

  Pohyb je základ

   Pravidelný pohyb je základ nejen fyzického, ale i psychického zdraví. Cvičením podporujete imunitu a snižujete krevní tlak. Tělo navíc začne produkovat hormony, díky kterým se budete cítit šťastnější. I krátká procházka na čerstvém vzduchu pomůže k lepší kondici, ale i zlepší sociální život. Připadáte si opuštění? Malý pejsek vás spolehlivě vytáhne ven a seznámí s lidmi.

 • 2.

  Do kopce se hnát nemusíte!

   „Senioři mají v dnešní době široký výběr možností jak sportovat pohodlně a bez stresu z nadměrné fyzické námahy. Populární jsou například elektrokola,“ říká Martin Šindelář, servisní specialista firmy HECHT.  Jsou skvělou volbou pro delší výlety, jelikož jsou vybavena elektromotorem, který při šlapání do pedálů výrazně pomáhá.  Pokud preferujete spíše pěší turistiku, můžete zkusit nordic walking - sport oblíbený napříč všemi generacemi. V chůzi pomáhají speciálně upravené hole a její tempo záleží zcela jen na vás.

 • 3.

  Vzdělávejte se a trénujte paměť

  V pokročilém věku je velice důležité podporovat mentální aktivitu. Využijte volného času a učte se nové věci, nikdy není pozdě. Můžete navštěvovat různé kurzy, spolky, nebo se zapojit do univerzitního celoživotního vzdělávaní. Aktivní a bystrou paměť pomůže udržet i luštění křížovek či sudoku, čtení a psaní. Mentálně vás pozitivně potrápí i hraní logických her, a to jak deskových, tak volně dostupných na internetu. 

  Vzdělávání a objevování pomáhá našemu mozku i celkové kondici.

 • 4.

  Dědeček na internetu

  Moderní technologie mohou být dobrý pomocník, ale zlý pán. Seniorům však stále více dopomáhají ke kvalitnějšímu životu. „Skrze mobil a počítač jsou v kontaktu se svými blízkými, vyhledávají si informace, nebo například sledují online zajímavé filmy a dokumenty. Jak vyplývá ze statistik Eurostatu, 39 % českých seniorů používá internet alespoň jednou týdně,“ připomíná Dominika Uhrová, ze společnosti Doro. Někteří výrobci moderních technologií se na seniorská zařízení přímo specializují, konkrétně například na mobilní telefony. Seniorům je na míru uzpůsobeno ovládání a vybaveny jsou například SOS tlačítkem, které okamžitě přivolá pomoc, nebo aplikací pro snadné nastavení telefonu na dálku blízkými osobami.

 • 5.

  Nebuďte sami!

  Dlouhodobá samota člověku škodí. Senioři, kteří žijí izolovaně a sami, mají prokazatelně kratší život. Hrozí u nich také větší riziko demence, deprese nebo úzkosti. Snažte se udržovat kontakt se svým okolím. Vídejte se s rodinou a přáteli, nebo se zapojte do komunity v místě vašeho bydliště. Pokud z nějakého důvodu nelze udržovat pravidelný osobní kontakt, využijte moderní technologie, skrze které si můžete se známými psát a volat. Potkávat zcela nové lidi vám pomůže vaše hobby, snažte se tedy trávit svůj volný čas aktivně.

   Internetové stránky zaměřené speciálně na seniory: Znáte je?

   www.elpida.cz

   www.seniorclub.cz

   www.zivot90.cz

   

  VIDEO: Seniorky čtou pohádky dětem ve školce

  Video
  délka: 01:36.75

  Seniorky čtou pohádky dětem ve školce. „Dává mi to nový impuls,“ říká jedna z nich Lukáš Houdek- HateFree

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy