Už zase útočí! 7 pravd, které musíte vědět o vších, abyste je zničili
-
Začal školní rok a už je to zase tady! Hlavy dětí jsou plné vší! Nevyhne se jim skoro nikdo… Máme několik rad, co s nezvanou a hlavně otravnou návštěvou dělat.
- 1.
Jak dlouho veš škodí?
Nutkání drbat si hlavu je dáno tím, že veš dětská saje krev z pokožky hlavy až pětkrát denně. Parazit měří zhruba tři milimetry a žije zhruba měsíc. Jediná samička za tu dobu dokáže naklást až 50 hnid. Dávno už neplatí, že když si řádně myjete vlysy, vši na vás nemohou. Děti dají ve škole či školce při společném tvoření „hlavy dohromady“ a vešky situace hned využijí. Stejně jednoduše je můžete chytit kdekoliv i vy, stačí se třeba opřít hlavou o opěrku v MHD…
- 2.
Máme vši! Co dělat?
Dětem pravidelně kontrolujte hlavy. Pokud parazita objevíte, musíte jednat okamžitě, aby nedostal šanci na velké množení. Sáhněte po šamponu na vši a dětem umyjte hlavy. Po vysušení musíte vyčesat co nejvíce hnid. Buď ručně, nebo použijte hřeben tzv. všiváček. Na něj můžete nacuchat vatu, aby se měly hnidy kde zachytit. Postupujte opatrně. Všechny vyčesané parazity poté hned spláchněte do záchodu. Ideální je vlasy co nejvíce zkrátit...
- 3.
Následná péče
I když se vši vyskytnou „jen“ u dětí, do očistné kůry by se měli zapojit i rodiče. S dětmi jste v úzkém kontaktu, vešky se mohly zahnízdit i u vás. Vyčesávání hnid musíte opakovat každý den až do doby, kdy minimálně tři dny po sobě nenajdete už žádnou hnidu ani veš. Hnidy se často zaměňují za lupy. Hnidu poznáte tak, že po zmáčknutí mezi nehty, lupne. Navíc na vlasu drží, lupy se z vlasů dají jednoduše sfouknout.
- 4.
Mýt, prát, dezinfikovat!
Mytím a vyčesávání vaše starost ale rozhodně nekončí! Vyprat byste měli veškeré ložní prádlo, ve kterém momentálně spí celá rodina. Vyprat oblečení včetně bund a čepic či šál. Vydrhnout musíte například i pohovky a místa, kde se opíráte hlavou. Samozřejmostí je dezinfekce kartáčů a hřebenů, u holčiček nezapomeňte na veškeré sponky a gumičky do vlasů! Do pračky byste měli ale strčit například i plyšáky, které mají děti v postelích, nebo vyměnit textilní koncovky u sluchátek…
- 5.
Co zabírá? Vsaďte na babské rady
*Vyhladovte je! Pokud se vám nechce prát takřka vše, co v domácnosti máte, dejte „kontaminované“ například hračky na pár dní mimo dosah dětí. Veš po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve v důsledku dehydratace a umírá.
* Nejrůznější zábaly: Použít se dá ocet, francovka, tea tree oil, ale i slivovice. Jednu z ingrediencí si vyberte, řádně vmasírujte do vlasů, překryjte potravinovou fólií či igelitem a zabalte do ručníku. Nechte chvíli působit, hlava vás bude asi trochu pálit. Nakonec vlasy umyjte obyčejným šamponem.
* Teplo zabíjí: Hnidy můžete zlikvidovat žehličkou na vlasy. Teplo je doslova vysuší. Jen pozor, ať si vlasy nespálíte.