Středa 26. ledna 2022
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Nechcete vyhořet? Právě teď je nejlepší čas pozvat domů kominíka!

/
 • Komín může za 1052 loňských požárů!
  13. září 2018 ● 08:19

  V rekordně teplém létě to tak sice nevypadalo, ale i letos přijde zima. Připravte se na ni včas. Jak a kdy si nechat zkontrolovat kotel a komín, abyste topili bez obav z pokut, požárů a otrav? A co na škody říkají pojišťovny?

 • 1.

  Kdy musíte čistit?

  U kotlů na pevná paliva s výkonem do 50 kW (rodinné domy) musíte čistit spalinové cesty 3krát ročně nebo 2krát v případě sezonního provozu. Čistit můžete svépomocí, ale minimálně jednou za rok musí kontrolu spalinových cest provést i kominík. U plynových kotlů musí odborník jednou ročně prohlédnout kotel a spalinové cesty. Musí to být kominík, nikoliv servisní technik – topenář.

  799648:full:true:true

 • 2.

  Loni padl rekord

  V loňském roce zasahovali hasiči u 1052 požárů, které vznikly od komína. Bylo to o 19,4 procenta více případů než v roce 2015. Navíc padl rekord, kdy počet komínových požárů poprvé překonal tisícovku.

  Případnému neštěstí předcházejte včas.
  Autor: HZS Jihomoravského kraje

   

 • 3.

  Revize kotle za 3 roky?

  Od 1. září platí novela zákona o ovzduší, která zvedá frekvenci povinné revize kotlů na pevná paliva (nově už neplatí pro kamna s výměníkem) o příkonu 10 až 300 kW na 3 roky. Revizi provádí technik proškolený výrobcem kotle, ale za určitých okolností může nově i jiný. Povinnost platí od roku 2016, a když protokol z kontroly nemáte, hrozí vám pokuta 20 tisíc Kč.

  Na revizi komína nezapomínejte
  Autor: Jakub Poláček, David Tesař, David Malík

 • 4.

  Pojišťovna nezaplatí vše

   „Dojde-li k požáru od komína, který poškozený uplatní u své pojišťovny, zkoumá se vždy příčinná souvislost mezi závadou na kouřovodu a vznikem škody, popř. jejím rozsahem. Klientovi je pojistné plnění kráceno v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se současně, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol. Je-li poškozený v objektu v nájmu, musí splnění svých povinností doložit majitel domu (pronajímatel),“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

  3113031:full:true:true 

 • 5.

  Máte kotel do 50 kW? Tohle musíte vědět!

   

  Povinnosti pro domácnosti s kotlem do 50kW
  Autor: archiv

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy