Obezita u psů má stejnou příčinu jako u lidí – příjem energie je vyšší než její výdej. Druhým hlavním faktorem je stejně jako u lidí nedostatek pohybu. Další příčiny obezity u psů jsou spojeny se stárnutím, s kastrací nebo také se zdravotními problémy, které je omezují v pohybu. P

si si ale obsah misky nevybírají a jsou zcela odkázáni na svého majitele, který je za jejich zdraví zodpovědný. Naprosto zásadní pro zdravý životní styl psa je důslednost majitele. Kombinace dostatku pohybu a vyvážené stravy přitom slouží jako perfektní prevence a zabrání v budoucnu velkým výdajům za léčbu nemocí či speciální diety. „Nutričně vyvážené krmivo je zásadní pro správný vývoj psa během celého jeho života. Každý majitel by měl svému psovi poskytnout v krmivu veškeré základní i doplňkové živiny. Bez nich pes zdravotně strádá a nedostává se mu dostatečné fyzické a mentální pohody,“ říká MVDr. Petra Miklišová, specialistka na výživu psů ve společnosti Purina.

...

Tipy, jak rozpoznat psí obezitu

  • Špatné rozpoznání pasu
  • Nelze snadno nahmatat žebra
  • Nechuť k hraní
  • Ploužící se chůze
  • Zvýšená spavost a únava

Pravidelnost krmení je stěžejní

Nastartovat zdravý životní styl není nikdy pozdě. Čím dříve začnete, tím lépe. Abyste dopřáli svému mazlíčkovi zdravý a spokojený život, dbejte na vyváženou stravu. Kvalitní krmení by mělo obsahovat správný poměr výživných látek, především bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů a vitamínů. Důležitá je také pravidelnost. „Dospělí psi by měli krmivo dostávat maximálně 2x denně. Pokud je pes zvyklý na pravidelnost, jeho metabolismus se zrychluje a následně se snižuje riziko získání nadváhy,“ doplňuje MVDr. Petra Miklišová. Obezitu mohou způsobovat také nevhodné pamlsky. Především u menších plemen je nutné sledovat energetický výdej zvířete a tomu přizpůsobovat příjem. A rozhodně nepodceňujte pitný režim. Pes by měl mít neustále k dispozici misku s čerstvou vodou.

Nezapomínejte na procházky, zkuste například canicross či agility

Krmení a pravidelný pohyb spolu úzce souvisí. Proto byste neměli zapomínat, že stejně jako lidé, tak i psi musí potravu trávit. Proto fyzická aktivita není vhodná ihned poté, co váš pes vymete misku. Na krátkou procházku byste měli jít hned ráno před odchodem do práce. „Po ranním vyvenčení, ještě než odejdete, naplňte psovi misku částí denní doporučené dávky krmiva. Nebude z vašeho odchodu tak smutný a zároveň bude mít čas na to, aby krmivo strávil a načerpal energii. Večer můžete vyrazit na delší procházku a po ní přichází na řadu druhá větší dávka krmiva,“ radí MVDr. Miklišová.

Plemena se sklony k nadváze:

  • Labrador
  • Zlatý retrívr
  • Bígl
  • Jezevčík
  • Mops

Menším psům, mezi které patří například čivava nebo jorkšír, stačí jedna krátká procházka denně, naopak na dostatek pohybu například pro chrty a velké lovecké psy si musíte najít výrazně více času. Jako skvělá alternativa může posloužit canicross, což je oficiální sportovní disciplína, ve které pes táhne běžce. Podobně jako jiné sporty se dá canicross provozovat i v „hobby“ verzi, což znamená, že jde spíše o výklus se psem, při kterém si sami stanovíte rychlost běhu. Na canicross není zapotřebí žádné drahé vybavení, pro začátek vám postačí jen postroj a vodítko s amortizérem. Pokud je váš pes už starší a má problémy s klouby, běh a tím pádem i dostatečný výdej energie se dá nahradit plaváním.

Zdroj: Beyond