Začínejte od břehu

Zkontrolujte uložení fólie a stav obložení jezírka. Zbavte dlažbu a dřevěné plochy případného řasového porostu. V případě, že máte betonovou nádrž, přesvědčte se, že se neobjevily praskliny. Pokud ano, zvažte vyložení jezírka fólií, protože sebepečlivěji provedená oprava nemusí v případě betonu vydržet věčně.
Potom odmontujte a uložte systém proti zamrznutí. zkontrolujte vzduchovací kompresor, osvětlení jezírka i ostatní techniku. Smontujte a zapojte čerpadlo, zkontrolujte, jestli není zanesené vodním kamenem.

Věnujte pozornost rostlinám

Upravte pobřežní porost a vodní rostliny. Příliš bujné rostliny vyplejte, ty, které přes zimu uhynuly, dosázejte. Odumřelé rostliny ostříhejte nebo ořežte, okrasné trávy zastřihněte ve výšce těsně nad novými výhonky. Udělejte to však dřív, než se rostliny probudí k životu a žáby nakladou do vody svoje vajíčka.

S rybkami nebo bez?

Náročnost péče o jezírko je dána tím, jestli v něm chováte rybky, nebo ne.  Pokud jste se spokojili s jezírkem bez ryb a stačí vám, že si ho jako svůj domov vybralo jen pár žab a drobných živočichů, máte práci usnadněnou. Obyvatelé také v jezírku udržují biologickou rovnováhu, což je někdy u menších jezírek problém.

Očista je důležitá

Jezírko, jeho stěny i dno pečlivě očistěte od všech nashromážděných nečistot, odumřelých řas, větviček, listí, zbytků uhynulých rostlin, výkalů a dalších nečistot. Je to důležité, protože čím větší koncentrace „odpadků“, tím větší lákadlo pro řasy. K vyčištění hrubých nečistot vám kromě vlastních rukou nejlépe poslouží síťka, podběrák nebo hrábě. Na odstranění nánosů kalu ze dna zahradního jezírka použijte jezírkový vysavač.
„Větší problém představují nečistoty, které přitom zásadně narušují biologickou rovnováhu, již se právě snažíte nastolit,“ říká Pavel Míča, odborník české značky Vodnář, která se na péči o jezírka a její obyvatele specializuje.

Odstranit zelený zákal vám pomohou přípravky, které vytvoří ve vodě jemnou sraženinu a stlačí sinice ke dnu, odkud je snadno vysajete, aby se dál nerozkládaly. Při tomto procesu na sebe látka také váže jiné pevné částice, včetně ve vodě obsaženého fosforu.

Pomohou vám bakterie

Řasám a zakalení zabrání včasné nasazení bakteriálních kultur. Bakterie se zachytí na vhodných místech, nejčastěji na filtru nebo kačírku, kde se rozmnoží. Jak rostou, požírají organický materiál a voda je pak připravená pro nasazení ryb a rostlin. Aby bakterie mohly pracovat, je třeba vyčistit filtr a zkontrolovat filtraci. Čistotu v jezírku pomáhají udržovat také UV lampy a základem je minimálně jednou týdně vyměnit přibližně 10 procent vody v jezírku.

Ryby buďte pomalu

Po zimě, kdy měly ryby zpomalený metabolismus, ožívají a začínají se přesouvat k hladině. Zkontrolujte jejich zdravotní stav (bílý povlak, zarůžovělé flíčky či odstáté šupiny svědčí o nemoci) a sledujte je i nadále, protože po zimním období jim v důsledku snížené imunity hrozí různé druhy chorob. Ryby ihned nekrmte, počkejte na teploty nad 10° C, kdy ryby ožijí a samy si „řeknou“. I pak je ale krmte pomalu a po malých dávkách.