30. květen 2020
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Rychlý a efektivní úklid? 3 tipy, jak spojit moderní technologie a rady našich babiček

/
 • Vrhněte se na jarní úklid.
  26. března 2018 ● 14:03

  Uklízet se musí, jenže jak to udělat, abychom této nepopulární činnosti obětovali co nejméně času a přitom efekt byl co největší? Zkuste spojit moderní vymoženosti s praxí našich babiček. Máme pro vás pár tipů.

 • 1.

  Na okna s vysavačem

  Před érou saponátů bylo zvykem mýt okna za pomocí horké vody s trochou octa, který okna odmastí. Pokud řešíte problém s plísní, radí se použít destilovaný ocet. Zabíjí totiž až 82 % bakterií a spor plísní. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte jím postižená místa. Problémy s jeho zápachem, který po pár hodinách vyprchá, můžete vyřešit přidáním pár kapek éterického oleje. Pro odstranění opravdu zašlé špíny je často potřeba vyvinout hrubší sílu a to unaví. Další oblíbená metoda – saponát a stěrka. Náročný a zdlouhavý proces, zvlášť pokud máte doma velká okna. V moderním pojetí jsou úklidoví pomocníci ještě dál a skvělým asistentem může být elektrický vysavač na okna. S jeho pomocí umyjete okna snadno, rychle, bez šmouh a hlavně bez zbytečné námahy.

  Spojte moderní technologie a rady našich babiček a úklid budete mít v cukuletu hotový.
  Autor: vileda.cz

 • 2.

  Podlahy jako zrcadlo

  V obchodech je k dostání nepřeberné množství mycích prostředků s přidanou hodnotou. Dříve takový výběr nebyl a spolehnout se muselo na to, co bylo dostupné, čímž byl především osvědčený ocet. Čtvrt šálku na kyblík teplé vody můžete použít na všechny druhy podlah až na dřevo a mramor, kde tato směs více uškodí, než prospěje. Na ty je lepší koupit speciálně určené produkty. Pokud chcete docílit lesku u dřevěné podlahy bez leštěnky, zkuste černý čaj. Udělejte si lehký čajový roztok, podlahu s ním lehce přejeďte, nechte uschnout a poté vytřete vodou. Ať už použijete jakýkoliv prostředek, důležité je také náčiní, které k úklidu zvolíte. Vytírání si dnes můžete ulehčit kvalitním mopem často vybaveným ždímacím mechanismem.

  Lépe než hadrem vytřete podlahu mopem.

 • 3.

  Není nad pořádný hadřík

  Hojně používaným pomocníkem našich babiček byla jedlá soda. Stačí smíchat 5 lžic sody bikarbona s 5 lžícemi vody a vznikne univerzální čistící pasta, kterou můžete aplikovat na připečený sporák, nechat působit a potom vydrhnout houbičkou. Směs můžete použít i na mytí vany, umyvadla anebo dřezu. Na závěr setřete uvolněnou špínu navlhčeným hadříkem. Nebo použijte hadříky vyvinuté s pomocí speciálních technologií. Ideální je díky svým univerzálním vlastnostem mikrovlákno. Některé díky použité technologii zanechají povrch hygienicky čistý i bez použití chemie. 

  ...

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy