Jenom v sousedním Rakousku je jich osm. Hintertux, Stubai, Sölden, Pitztal a Kaunertal v Tyrolsku, Kaprun v Salzbursku, Dachstein na hranicích Horního Rakouska a Štýrska a Mölltalský ledovec v Korutanech. Největší z nich, Stubaiský ledovec, nabízí na 1.450 hektarech 35 sjezdovek o celkové délce 64 kilometrů. Aktuálně se dá lyžovat na 19 sjezdovkách o celkové délce 45 kilometrů.

White 5 – jeden skipas na 5 ledovců

Pokud jezdíte na hory častěji, můžete si pořídit výhodný celosezónní skipas. Permanentka White 5 stojí 399 eur na 10 dní a platí na ledovcích Hintertux, Pitztal, Sölden, Stubai a Kaunertal od 1. října 2017 do 15. května 2018

Jistota přírodního sněhu

Pod názvem Stubaiský ledovec se ve skutečnosti skrývají ledovce hned tři - Eisjochferner, Windachferner a Daunferner. Široká sjezdovka Eisjochferner s mírným sklonem a přírodním sněhem je ideální pro začátečníky i pro milovníky carvingu. Pro malé děti je ideální modrá sjezdovka Daunferner. Ze stanice Gamsgarten vyjedete vyhřívanou osmisedačkou na Rotadl a pak postupně klesáte přes ledovec Daunferner, kolem vodní nádrže zpátky na Gamsgarten. Zkušení lyžaři ocení nejprudší, černou sjezdovku Daunhill se sklonem 60 % nebo freeridovou oblast Powder Department. Snowboardsti rádi zkoušejí svoji odvahu na obřích skocích ve snowparku Stubai Zoo, který bývá pravidlně vyhlašován mezi nejlepšími na světě.

Děti do 10 let lyžují zadarmo

Stubai také pravidelně vyhrává ankety o nejlepší středisko pro děti. Není divu. Na ledovci je speciální dětská restaurace, pojízdné koberce jsou schované pod “střechou” pro případ hustého sněžení a děti do 10 let tu lyžují zdarma.

Děti do 10 let mají zadarmo i vstupné do ledovcové jeskyně. Ta se otevírá týden před vánoci.  Není moc míst, kde se můžete procházet 30 metrů pod sjezdovkou uprostřed modré masy ledu, fotit ledové sochy nebo se posadit ne ledový trůn. Navíc se při prohlídce dozvíte, co jsou ledovcové morény, mléko nebo brus a pochopíte, jak vznikají jednotlivé vrstvy ledu nebo jaké jsou typy ledovců.

Výhled na 109 vrcholků hor

Pokud vyjedete kabinkou Schaufeljoch a budete mít štěstí na dobré počasí, můžete pěšky vystoupat na vyhlídkovou plošinu Top of Tyrol. Vyhlídku postavili v nadmořské výšce 3.210 metrů a je vysunuta 9 metrů do volného prostoru nad skálou. Odměnou za námahu vám bude krásný pohled na okolní ledovce a více než 109 vrcholů. Podle časopisu GEO patří mezi 10 nejkrásnějších vyhlídek na světě.

Denní skipas stojí 47 eur. Výhodnější permanentku na dva a půl dne koupíte za 92 eur. Děti do 10 let lyžují zcela zdarma. Apartmány v údolí pořídíte od 20 euro za osobu a noc. Více informací najdete na webu www.stubaier-gletscher.com.

Tipy pro případ špatného počasí

Nic není zadarmo. Vysoká nadmořská výška a garance přírodního sněhu s sebou nese zvýšené riziko špatného počasí. Rychlý vítr, mráz a sněžení nejsou na ledovci žádnou vyjímkou. Než mít omrzliny, je lepší zůstat dole v údolí a nabrat síly další lyžařský den. 

Na ledovci za 11 minut

Od loňského roku funguje na ledovci lanovka 3S Eisgrat s wifi internetem a moderním designem z dílny Pininfarina. S celkovou délkou 4,7 km jde o nejdelší lanovkou na 3 lanech v Alpách a za jedenáct minut dojede z dolní stanice u parkoviště až na ledovec do výšky 2900 metrů.

V Telfsu, na začátku údolí, můžete navštívit nový aquapark Stubay. Na 5.000 metrech čtverečních najdete 25 metrový bazén s plaveckými dráhami, dětský bazének, vířivku a teplý bazén s divokou řekou a dalšími atrakcemi. Děti budete mít problém dostat ze dvou tobogánů. Příjemným zpestřením je venkovní vyhřívaný bazén se slanou vodou, vířivkami a romantickým výhledem na ledovec a okolní hory. Dospělý zaplatí za dvě hodiny 9,80 eur, děti do 5 let mají vstupné zdarma. Samostatné vstupné se platí do vedlejšího saunového světa.

Airpark

Součástí komplexu Stubay je i trampolínové centrum. Najdete tu klasické trampolíny, parkurové překážky, nájezdovou rampu se skokem do obří nafukovací matrace, ale také freestylovou trampolínu, která umožní skákat doopravdy hodně vysoko. Perličkou je nafukovací vak postavený těsně ke dvěma klasickým tramolínám, který vám umožní bezbolesný nácvik salt. Pokud vám nevadí vyšší vstupné a skutečnost, že zde budete s velkou pravděpodobností výrazně nejstarší, tak si to tu užijete. Dospělý platí vstupné 25,60 eur, děti a mládež 19,20 eur.

Muzeum jesliček

Výrazně klidnější je návstěva muzea jesliček. V 500 let starém domě ve Fulpmesu najdete celou řadu historický betlémů. Největší vzácností je 7 metrů dlouhý a 2 metry široký vánoční beltém od řezbáře Johanna Holzmeistera s 350 figurkami vyřezávanými ze dřeva. Pozor muzeum je otevřené pouze od čtvrtka do nedělě. Dopělí platí vstupné 4,80 eur. Děti do 8 let mají vstup zdarma.