16. září 2019
Svátek slaví Ludmila, zítra Naděžda

Co jsem to jen chtěla… Zapomínáte? 6 tipů, jak »zachránit« mozek

/
 • I mozek se musí cvičit, aby nezakrněl.
  13. listopadu 2017 ● 11:51
   

  Máte pocit, že vás v poslední době zrazuje paměť? Že jste si pamatovali nákup, narozeniny rozvětvené rodiny i oblíbené písničky a teď si ne a ne vzpomenout? Je na čase mozek trochu »nastartovat«!

   

 • 1.

  Mozek trénujte

  Mozek je potřeba, stejně jako svaly, neustále trénovat. Schopnost regenerace mozkových buněk je nízká, vlivem stárnutí odumírají a spoje mezi nimi se přerušují. Proto je žádoucí tyto spoje neustále obnovovat a »cvičit«. „Choďte nakupovat bez seznamu, učte se nová slovíčka, luštěte křížovky a hlavolamy, naučte se nazpaměť telefonní čísla přátel,“ radí fytoterapeut Jiří Pantůček. 

  MOZEK: CO HO OHROŽUJE A CO MU PROSPÍVÁ

 • 2.

  Jezte vaječné žloutky a buráky

  Základní stavební látkou spojů mezi nervovými buňkami je cholin. Ten obsahují některé potraviny, takže zlepšit kognitivní funkce mozku můžete i stravou. Cholin ve zvýšené míře najdete ve vaječných žloutcích, játrech, luštěninách či burských oříšcích.

  Buráky obsahují potřebný cholin.

 • 3.

  Vsaďte na jinan

  Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků v boji proti zapomínání je určitě jinan dvoulaločný neboli Ginko biloba. Blahodárné účinky jinanu na mozkovou tkáň byly prokázány i mnoha klinickými studiemi. „Jinan tlumí projevy senility tím, že aktivuje v červených krvinkách enzym, který zlepšuje přenos vzruchů mezi nervovými buňkami,“ říká Jiří Pantůček a dodává: „Zároveň přispívá k normální cirkulaci krve v těle, podporuje žilní tonus a elasticitu cév. Můžete jej užívat ve formě tobolek, sirupu i tinktur, záleží na každém, který způsob preferuje. Důležité ale je, aby byl přípravek vyráběn ze standardizovaných extraktů, jen tak může být jeho účinek plnohodnotný.“

  Ginko biloba

 • 4.

  V zdravém těle zdravý duch

  Je to to nejjednodušší, co pro sebe můžete udělat. Ne nadarmo se říká, že zdravá životospráva je základem všeho. I fyzické cvičení má totiž pozitivní vliv na duševní výkonnost, neboť zvyšuje prokrvení mozkové tkáně. Také dbejte na vyváženou skladbu jídelníčku, užívejte kvalitní oleje a omega 3 mastné kyseliny. To vše zpomalí proces stárnutí a nedovolí, aby se rozvinuly zdravotní problémy.   

  ...

 • 5.

  Odpočívejte

  Nezapomeňte také odpočívat a naučit se mozek občas i vypínat. Ono totiž zapomínání je vlastně i jakousi obranou mozku vůči nadměrnému množství informací a podnětů, které se na něj během dne řítí. Pravidelně si doma udělejte čas jen pro sebe – zapalte si svíčku, pusťte příjemnou hudbu a relaxujte. Nebo zkuste jógu, která učí vyprázdnit mysl a věnovat se jen přítomnému okamžiku. Nepodceňujte léčivou sílu kvalitního spánku.

  relaxace

 • 6.

  Navštivte lékaře

  Pokud máte pocit, že vaše zapomínání již začíná být za hranicí humorných situací a skutečně vám komplikuje život, běžte k lékaři. Zvlášť pokud máte v rodině genetické zatížení Alzheimerovou nemocí. „Člověk by se měl naučit sledovat signály svého těla a reagovat na ně,“ radí fytoterapeut Jiří Pantůček. „Pokud začnete s nemocí bojovat včas, její projevy se dají mírnit.“

  Zdroj:  www.topvet.cz

  Alzheimerova choroba je zatím neléčitelná.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy