27. únor 2020
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír

Už je to zase tady: Vši útočí! 7 rad, jak je vyhnat z hlavy!

/
 • Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!
  11. září 2017 ● 09:51

  Je to každý podzim stejné. Děti se navrátí po prázdninách do školních lavic a s nimi přijdou i vši. Paraziti, kteří dokáží pěkně »zavařit« celé rodině. Poradíme, jak nad nimi letos rychle vyzrát!

 • 1.

  Hygienou to není

  Veš nelétá, takže se přesune na druhého člověka pouze tak, že mají lidé hlavy těsně u sebe. S hygienou to nemá vůbec co dělat. Vši si mezi čistým a špinavým rozhodně nevybírají. A nebojte, nejste v tom sami. Povzneste se nad to a berte to tak, že je vaše dítě v kolektivu oblíbené a má hodně kamarádů, se kterými často »dává hlavy dohromady«.

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

 • 2.

  Buďte všímaví

  Nečekejte, až se objeví lísteček v notýsku či žákovské knížce. Pokud se vám zdá, že se dítě začíná škrábat na hlavě, ihned mu vlasy prohlédněte. Nemusí se ale ještě ani drbat, děti, které jsou napadené vší dětskou, bývají také nevyspalé, unavené a neklidné. „Vši se množí velmi rychle a navíc před sáním vstříknou do ranky sliny s vasodilatačními látkami, které mohou způsobit i alergickou reakci. Ranky se také mohou rozškrábáním zanítit a způsobit další infekce či ekzematické stavy, jejichž léčba může být poměrně nepříjemná,“ varuje fytoterapeut a odborník na bylinky Jiří Pantůček.

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

 • 3.

  Vsaďte na bylinky

  Se vší dětskou lidé bojují, co svět světem stojí. Nejstarším nálezem jsou její vajíčka nalezená ve zbytcích vlasů člověka, který žil před 9 000 lety. A od té doby se vším daří. Jejich výskyt se stále radikálně zvyšuje a vši jsou k běžným odvšivovacím přípravkům čím dál rezistentnější. „Běžné produkty navíc obsahují nejrůznější toxické látky, jako organofosfáty či insekticidy. Zkuste tedy tentokrát vsadit na přírodní preparáty. Fungují spolehlivě, bez toxických látek a není nutné mít je na hlavě příliš dlouho,“ říká Jiří Pantůček.

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

 • 4.

  Vyčesávat, vyčesávat, vyčesávat

  Po aplikaci kúry a umytí hlavy pročešte ještě postupně pramen po prameni všechny vlasy speciálním hustým hřebínkem, tzv. všiváčkem. Manuálně tím odstraníte jak mrtvé hnidy, tak larvy i dospělce.

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

 • 5.

  Všechno do pračky

  Mimo tělo člověka může veš přežít až 48 hodin. Všechny kúry jsou tudíž k ničemu, když večer dítě lehne do stejného povlečení jako včera. Dejte tedy vyprat všechno ložní prádlo, ručníky, plyšáky, ale i roznošená tričky, mikiny, bundy. U dívek nezapomeňte na gumičky do vlasů! Tam všude se může nějaká ta zákeřná veška schovávat a čekat na svou příležitost.  Perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou daný typ oblečení unese. Byt lze »dezinfikovat« i pouhou vaší nepřítomností. Pokud to jen trochu půjde, odjeďte někam třeba na víkend. Parazit bez příjmu potravy nepřežije.

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

 • 6.

  Funguje i mráz

  Stejně jako vysoké teploty nesnášejí vši ani ty extrémně nízké. Takže pokud nemůžete vyprat nějakou tu hračku nebo třeba cyklistickou helmu či vlněný svetr, zabalte je neprodyšně do igelitu a dejte na 48 hodin do mrazáku. Kolikrát stačí dát jen věci do pytle, utěsnit jej a nechat dostatečně dlouho v »karanténě« – třeba někde v komoře.

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

 • 7.

  Důkladně vyluxujte

  Jsou místa, která by vás ani nenapadla, ale nějaká zmatená, vypadlá či vyčesaná veš se může schovávat i tam. Vyluxujte tedy i čalounění sedací soupravy, čelo postele či autosedačku. 

  Zdroj: www.topvet.cz

  Začala škola a s ní i útok vší! Braňte se!

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy