Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Drží vás na nohou jen kofein? 10 rad, jak se obejít bez kávičky a být plní energie

/
 • Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.
  15. srpna 2017 ● 09:28

  Nedáte bez kofeinu ani ránu? Jenže na horký nápoj ve vedru nemáte vlastně ani chuť? Poradíme, jak zůstanete bdělí i bez kafíčka!

 • 1.

  Zdřímněte si

  Krátký spánek od 5 do 25 minut 6 až 7 hodin před ulehnutím do postele je skvělý způsob, jak dobít baterky. Studie z roku 2008 zjistila, že odpolední spánek je lepší než kombinace delšího spánku v noci kombinovaná s popíjením kávy během dne k udržení bdělosti. „Jiná studie prokázala, že spánek zlepšuje učení, paměť a kreativní myšlení, a dokonce i krátký šestiminutový spánek pomáhá lidem udržet informace lépe, než kdyby nespali vůbec,“ upozorňuje výživová poradkyně Štěpánka Kutišová.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 2.

  Dejte si zdravou svačinu

  Nízká hladina cukru v krvi může způsobit těžkosti s udržením pozornosti a koncentrace k řešení problémů. Těžká jídla mají stejný účinek, protože jejich trávení odebere volnou energii. Kafem to nezachráníte. Studie vykazují nejlepší udržení výkonu snídaní s velkým podílem vlákniny a kvalitní bílkovinou. Zakousněte se třeba do čerstvé mrkvičky s humusem, ořechové máslo a celerové stonky, toust s avokádem a luštěninovo-zeleninovou paštikou. Ovoce s vysokým podílem vlákniny a flavonoidy, několik ořechů.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 3.

  Pijte vodu

  Dehydratace způsobuje únavu, mentální zmatek, a dokonce i srdeční odezvy. Univerzitní studie z roku 2009 prokázala, že i mírná dehydratace způsobí únavu a zmatečnost. Organismus vodu používá k přenosu kyslíku a živin do celého těla, a to včetně mozku. Sáhněte ale jednoznačně po obyčejné vodě ochucené třeba plátky citronu. Sladké limonády obejděte obloukem.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 4.

  Sledujte zvířata on-line

  O pozitivních účincích zvířat při léčbě není pochyb. Kontakt se psy, koňmi i dalšími prokazatelně pomáhá. Existují ale i studie, které tvrdí, že sledování zvířat online má vliv na bdělost a hladinu energie. Navíc minimalizuje negativní emoce a zlepšuje náladu.  Koukání na zvířecí hrátky zvyšuje oxytocin, neurotransmiter, který podporuje důvěru a pozitivní emoce a snižují kortizol spojovaný se stresem.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 5.

  Jděte ven

  Celý den zavřený v kanceláři vaší náladě ani energii nepřidá. Vstaňte od počítače a běžte se na 20 minut projít ven. „Pobyt na přirozeném světle důležitou součástí zdravých změn. Jasné světlo také aktivuje hypotalamus, část mozku, která má na starosti přirozený rytmus,“ říká Štěpánka Kutišová.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 6.

  Dýchejte zhluboka

  Hluboké dýchání posiluje váš imunitní systém, udržuje vás zdravými a silnými. Snižuje totiž hladinu stresu a úzkosti. Dýchání přináší více kyslíku do různých částí těla, které se vám odvděčí zásilkou vyšší hladiny energie. Ideálním cvičením na podporu dýchání, odbourání stresu a získání ohebnosti je například jóga.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 7.

  Poslouchejte hudbu

  Poslech vaší oblíbené melodie uvolňuje celou řadu pozitivních chemikálií, které vás doslova »nakopnou«. Studie z roku 2011 poukazuje na to, že 15minutový poslech oblíbené hudby zaplaví mozek dopaminem, mozkovou chemikálií, která vyvolává potěšení a pocit odměny. Dále je aktivována i hladina serotoninu a oxytocinu. Čím více je hudba rozmanitější, tím je více stimulující.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 8.

  Žvýkejte žvýkačku

  Některé studie dokládají, že žvýkání žvýkačky může být efektivním způsobem k redukci denní ospalosti, protože žvýkání stimuluje oběh a aktivuje určité partie mozku. Nedávné studie dále hovoří o redukci úzkosti, zvýšené koncentraci studentů a zvýšení porozumění čteného textu.

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

 • 9.

  Trochu si zacvičte

  Jezdíte do kanceláře výtahem? Tak ten vynechte a vyběhněte schody a klidně až na jejich konec a pak zase dolů. Vstát a hýbat se znamená dovolit endorfinům, aby kolovaly. Tyto pozitivní neurotransmitery pomáhají uvolnit stres a únavu a uvolňují pocity euforie.

  Chůze po schodech vás probudí.

 • 10.

  Dívejte se mimo obrazovku

  Dívat se po dlouhou dobu na jeden cíl, jako je obrazovka počítače, může vaše oči poškodit a můžete zápasit s tím, abyste je vůbec udrželi otevřené. Příliš mnoho času u počítačové obrazovky oči dráždí, způsobuje suchost, napětí, rozmazaný nebo dvojitý pohled, bolesti hlavy a šíje. Poškození můžete minimalizovat snížením úrovně záření z obrazovky, častým mrkáním, změnou a úpravou polohy, v níž sedíte, krátkým cvičením a pohledem na vzdálený objekt každých 20 minut.

  zdroj: naturhouse-cz.cz

  Únavu lze přemoci i jinak než jen koňskými dávkami kofeinu.

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy