Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Letní virózy: 4 rady, jak se jim vyhnout!

/
 • Střídání počasí letním chřipkám přímo nahrává. Ilustrační foto
  10. července 2017 ● 09:55

  Vedro k padnutí, které střídá rychlé ochlazení s přívalovými dešti, po kterých následuje »nedýchatelná prádelna« a tak pořád dokola. Počasí uplynulých dní přímo nahrává letním nachlazením. Zvýšený počet nemocných hlásí i ordinace lékařů. Poradíme, jak letní viróze předejít.

 • 1.

  Bez zmrzliny to nejde

  Pokud se necítíte úplně ve své kůži, dokážete si zmrzlinu odpustit. Horší je to u dětí. Těm zmrzlinu těžko vymluvíte. Nemusíte se ale děsit, jedna zmrzlina za den neublíží nikomu ani lehce »nakřáplému« a dětem udělá radost. Daleko větším problémem je ledové pití! Ne nadarmo už naše babičky říkaly, »nepij studené, uženeš si chřipku« a měly pravdu.

  ...
  Autor: iStock

 • 2.

  Ledové pití nepijte

  Padáte-li vedrem a pak se rychle zchladíte studeným nápojem, ideálně ještě s ledem, sice se rychle osvěžíte, ale pro tělo je to takový teplotní šok, že si přímo říkáte o nějaké nachlazení. Máte-li velkou žízeň, ideální teplota nápoje je kolem 15 stupňů. Nejlépe přitom zažene žízeň vlažný čaj. Vychutnat si ledové osvěžení můžete, až když už nejhorší žízeň je za vámi a lehce jej usrkávat.

  ...
  Autor: Profimedia

 • 3.

  Posilujte imunitu

  Kdy jindy jíst čerstvé ovoce než v létě. Vitamíny, minerály, stopové prvky – prostě nápor zdraví si můžete vychutnat v různých chutích. Nektarinky, broskve, melouny, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, meruňky, ale i rajčata, papriky, okurky… Všechno toto ovoce i zelenina obsahuje zdraví prospěšné látky, které vám pomohou bojovat s nachlazením, ale zároveň vás i zdravě nasytí. Tělo tak nebude unavené, jak kdybyste snědli talíř knedlíků, a bude lépe vzdorovat bacilům.3054585:full:true:true

 • 4.

  Osudná klimatizace

  Velké kancelářské prostory, kde jedinou možností »čerstvého vzduchu« je klimatizace, jsou líhní pro nejrůznější virózy. Rizika hrozí rovnou ze dvou důvodů: prvním je nečištěná klimatizace, v jejíchž filtrech se drží bacily, druhým rizikem jsou velké teplotní rozdíly. Pokud je venku přes třicet a v kanceláři máte osvěžujících dvaadvacet stupňů, je to pro tělo obrovský šok. Stačí si během dne párkrát odskočit – na oběd, nakoupit, zakouřit a teplotní šoky vás večer donutí ulehnout s horečkou do postele. Stejným rizikem je i klimatizace v autě. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než pět stupňů.

  klimatizace
  Autor: Shutterstock

Dnešní horoskopy