Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Desatero zkušeného trávníkáře: Co dělat pro tu nejkrásnější zahradu?

/
 • Dokonalý trávník není věda, když se vyhnete pěti nejčastějším chybám.
  16. května 2017 ● 08:00

  Počasí už pomalu vyhání na zahradu a zkušení zahrádkáři začínají připravovat své chlouby na léto. Aby byl váš trávník zdravý, silný a krásně zelený, až  budete za teplých dní s výhledem na něj relaxovat, měli byste dodržovat desatero zkušeného trávníkáře.

 • 1.

  Vyzbrojte se

  Pro práci na zahradě potřebujete kvalitní nářadí, nezapomínejte tedy na údržbu. Nechte nabrousit ostří nožů, u benzinové sekačky vyměňte olej, promažte převody a vyčistěte filtr. U akumulátorových pečujte hlavně o baterie.

  Krásný trávník je potřeba dobře založit.

 • 2.

  Ukliďte a vyčistěte

  Po zimě je nutné trávník zbavit odumřelé trávy, spadaného listí, jehličí, větviček a jakýchkoli dalších překážek pro sekačku.

  Kameny, zbytky kořenů a plevel je třeba pečlivě odstranit. Pokud to vaše časové možnosti dovolí, je dobré nechat půdu po zkypření 2 týdny odpočívat.

 • 3.

  Prořezejte nebo vertikulujte

  Po očištění na vás čeká mech a zplstnatělá tráva. To totiž brání pronikání vody, vzduchu a živin do půdy a vytváří podmínky pro vznik nebezpečných plísní. S mechem a plstí si nejlépe poradíte vertikulací, tedy "prořezáním" půdy do hloubky asi 3 mm.

  Aby nový trávník rostl a prospíval, musí být půda nakypřená do hloubky jednoho, dvou zarytí rýčem. Větší hroudy hráběmi rozbijte, drny vyhrabte.

 • 4.

  Provzdušněte

  Několikrát ročně můžete trávník provzdušnit (vpichy např. vidlemi). Pročešete trávník a zbavíte ho nahromaděné plsti a mechu, zvlášť, když mulčujete. Provzdušňování pomáhá trávníku vytvořit lepší podmínky pro přístup vzduchu, vody a živin.

  Dokonalý trávník není věda, když se vyhnete pěti nejčastějším chybám.

 • 5.

  Dosejte

  Po provzdušnění dosejte holá místa novým travním semenem. Vyberte kvalitní osivo a pamatujte, že aby semena vzklíčila, nesmí vyschnout.

  Po 7-14 dnech vyraší první stébla. Je-li sucho, trávník ráno a večer pravidelně zavlažujte.

 • 6.

  Pohnojte

  Pro růst a boj s plevelem a mechem potřebuje tráva především dusík, fosfor a draslík, ale i další živiny. Dobře pohnojená tráva je hustší, zelenější a odolnější vůči chorobám.

  Chcete mít krásný trávník? Víme, jak na to.

 • 7.

  Zavlažte

  Pro nově vysetá semena je důležitý přísun vody. Když semena ze začátku vyschnou, tak nevyklíčí a musíte provést osev znovu.

  Piři pobytu v přírodě můžete na klíště narazit i na vlastní zahradě.

   

 • 8.

  Odplevelte

  Nejčastějším plevelem, který se objeví na trávníku, je pampeliška, sedmikráska, jitrocel, jetelíček. Každý druh plevele se objeví v jinou dobu.

  Nejsnáze se ho zbavíte tak, že ho mechanicky vyrýpnete. Je důležité odstranit ho i s kořeny, jinak vyroste znovu. Na některé druhy plevelů platí pouze chemie.

  Mít dokonale posečený trávník není tak složité.

 • 9.

  Posekejte

  Trávu nechte povyrůst, aby byla stébla silná. Většinou se doporučuje poprvé sekat trávník při výšce 7 až 10 cm a zkrátit jej o třetinu.

  Ve většině travních směsí je kostřava, která dobře zaplňuje prázdná místa na trávníku.

 • 10.

  Upravte

  Chete-li udržet tvar trávníku, je potřeba zpevnit okraje trávníku obrubníky, a pokud trváte na dokonalé zahradě, použijte i zastřihovač.

   

  krásně zelený a hustý trávník lahodí oku a působí reprezentativně. Ja takový vypěstovat?

  Fotogalerie
  18 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy