Jaké barvy se k jarním svátkům nejvíce hodí? Tradičně se používá červená, zelená a modrá, ale v posledních letech se k nim přidružily i pastelové barvy. Letos navíc nově útočí bílá a zlatá a také lesklé dekorace.

Dalším velikonočním trendem je retro a vintage – tedy patina. Trendem je také používání čerstvých květin v různých netradičních aranžích. Jednoduché a efektní ozdoby si můžete vyrobit i doma, levně a hlavně přesně takové, jaké si představujete.

Svícny z vaječných skořápek

POTŘEBUJETE: skořápky, svíčkový vosk nebo zbytky starých svíček, knot nebo dortové svíčky.

POSTUP: Vejcím odstraníme horní třetinu skořápky a obsah vylijeme (při pečení se ještě bude hodit). Takto připravené skořápky pak omyjeme a necháme vyschnout.

Rozpustíme vosk nebo zbytky starých svíček ve vodní lázni. Vosk můžeme dobarvit potravinářským barvivem, nebo přidat vůni, například vonný olej. Knot navážeme na špejli a umístíme do skořápek, pokud nemáme knot, vložíme do skořápky zkrácenou dortovou svíčku. Pak skořápky plníme rozpuštěným voskem. Vosk necháme ztuhnout.

Svícny z vaječných skořápek

Vajíčka z provázků

POTŘEBUJETE: bavlnky (stužky, vlnu na pletení, přízi apod.), malé nafukovací balonky, lepidlo na tapety nebo Herkules, nůžky a špendlík. Na jedno vejce cca 1 bavlnka (8 metrů).

POSTUP: Nafoukneme si balonky do požadované velikosti. Naplníme misku lepidlem. Bavlnku na cca minutu namočíme do lepidla, aby jím nasákla. Pak bavlnkou omotáváme balonek, můžeme pravidelně i křížem, ale je důležité, aby byl balonek co nejvíc a rovnoměrně pokrytý bavlnkou. Pak balonky zavěsíme na šňůru a necháme 1 – 2 dny zaschnout. Potom už stačí jen balonky propíchnout, vytáhnout je z vajíčka a kouzlo je hotové. 

Vajíčka z provázků

Vázičky na květiny

Takto připravené skořápky se dají také využít jako vázičky na snítky jarních keřů a květin.

Vázičky na květiny

VIDEO: Vyrobte si jednoduchou jarní dekoraci na velikonoční stůl

Video
délka: 01:29.96

Vyrobte si jednoduchou jarní dekoraci na velikonoční stůl Adam Balažovič/bpž

Fotogalerie
51 fotografií