23. leden 2019
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Půst není hladovění! 4 tipy, jak si zdravě vyčistit tělo!

/
 • Půst není hladovění! Tělu musíte vždycky dodat živiny a tekutiny.
  Půst není hladovění! Tělu musíte vždycky dodat živiny a tekutiny. (Shutterstock)
  29. března 2017 ● 09:31
   

  Pokud si myslíte, že to nejlepší, co pro své tělo po zimě můžete udělat, je vyhladovět ho, ono se tak pročistí a začne fungovat lépe, tak se hluboce mýlíte! Půst totiž není hladovění a tělu musíte vždycky dodat živiny a tekutiny! Poradíme, jak na to!

 • 1.

  Zkuste krátký půst

  Tělo se tím zbaví negativních látek a toxinů, které se v těle ukládají, a pomůže nastartovat náš organismus. Půsty jsou většinou 1 až 3denní nebo pokročilejší lidé drží půsty až 10tidenní. „Vyčistí se střeva a tím se začnou lépe přijímat vitamíny a všechny potřebné látky pro naše tělo, a navíc člověk zhubne po zimě nějaké ty kila. Při půstu je velmi vhodné zvýšit příjem tekutin, především čisté neperlivé vody, aby docházelo k rychlejšímu vyplavování škodlivin,“ říká zdravotní sestra Lenka Čejková. Půsty se však nedoporučují těhotným ženám, lidem s nemocným žaludkem a diabetikům.

  ...

 • 2.

  Začněte na šťávách

  „Pro úplné začátečníky doporučuji půsty na ovocných a zeleninových šťávách, které jsou velmi zdravé a zároveň chutné,“ říká Čejková. K této kůře potřebujete pouze citrony, vodu, javorový sirup a kayenský pepř, pije se 6 až 7 sklenic denně a nemusíte se bát, při těchto nápojích nebudete mít žádný hlad. Jedno až třídenní půsty jsou vhodné a velmi zdravé, pokud chcete zkusit delší půst a máte jakékoliv komplikace nebo berete nějaké léky, poraďte se raději se svým lékařem.

  Recept: 300ml teplejší vody, 2 lžíce citrónové šťávy z čerstvých citrónů, 2 lžíce javorového sirupu (neslazený, bez aroma), špetičku (1/10 čajové lžičky) kayenského koření (červený pepř, chilli)

  Ovocné a zeleninové šťávy jsou velmi zdravé.

 • 3.

  Jarní detox s čajem

  Jarní detox ale není jen správný lehký jídelníček, cvičení, ale hlavně i pitný režim. Dobrou alternativou vodě jsou čaje. Čajové rituály mají své místo především v asijských zemích, které jsou pro nás poměrně vzdálené a exotické. Ale i obyčejně připravený šálek čaje nám může pomoci se zklidnit, udělat si alespoň pár minut jen na sebe a své myšlenky. Správná detoxikace není jen o těle a jeho fyzických pochodech, ale i našich psychických potřebách a duševní pohodě.

  Když si zvolíte správný čaj, pomůže vám urychlit metabolismus, nebo spálit tuky.

 • 4.

  Na jaře s lepší náladou

  S příchodem jarních měsíců na nás občas doléhá únava a cítíme se oslabení. Lidské tělo takto reaguje na dlouhodobý nedostatečný přísun slunečního svitu. Blahodárných účinků dosáhnete díky čaji i na duši. Theofylin je povzbuzující látka, která se nachází pouze v čajích a funguje úplně jinak než kofein. Kofein obsažený třeba v kávě je velmi rychle působící stimulant, který okamžitě najde cestu do krevního oběhu. Účinky se projevují během několika minut a vrcholí během 30 až 45 minut. „Theofylin funguje zcela odlišně. Aminokyseliny a theaniny v čaji také pomáhají udržet uvolněnou mysl, což je pro tělo přínosnější. Čaje mají neutrální pH, u kávy kyselé, a to vede často k zažívacím problémům a nechutenství,“ říká odborník Petr Patočka.

  Zdroj: CarunPharmacy, matchatea.cz

  Souboj mezi kávou a čajem vyhrál jednoznačně čaj!

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy