22. leden 2020
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk

Trpíte na migrény? 6 tipů, které by měly zabrat!

/
 • Bolesti hlavy trápí více ženy než muže.
  22. března 2017 ● 09:31

  Nejrůznější bolesti hlavy trápí u nás až 1,5 milionů lidí. Jednou z nejběžnějších příčin je migréna. Na tu trpí více ženy než muži. Poradíme, jak si ulevit!

 • 1.

  Najděte spouštěče

  Záchvaty migrény, nebo i silná bolest hlavy, jsou většinou vyvolány některým ze spouštěcích mechanismů nebo jejich kombinací. „Nejčastěji to bývají hormonální výkyvy, stres, změna životního stylu, únava, změna klimatu, přepracování, nadměrný hluk, nedostatek spánku, alkohol, nevhodná dieta, kouření…,“ vyjmenovává fytoterapeut Jiří Pantůček. Zkuste si vystopovat, co je tím spouštěčem právě u vás, a pokud je to možné, snažte se mu vyhýbat.

  Kouření je jedním ze spoštěčů bolestí hlavy.

 • 2.

  Zalezte si

  To, že se migréna blíží, vycítí většina migreniků předem. Ideální je, když ji nenecháme vůbec rozvinout - pak už se s ní bojuje velmi těžko. To znamená, že ihned začneme podnikat kroky, které se nám již v minulosti osvědčily. Některým lidem pomáhá zalézt si do postele, do tmavé místnosti a co nejrychleji usnout, někomu dokážou pomoci bylinky, někomu speciální léky. Důležité zkrátka je, snažit se zastavit nával migrény hned v počátku.  

  na bolestihlavy zabírá klid a spánek.

 • 3.

  Povolejte na pomoc bylinky

  Bohužel neexistuje žádná univerzální rostlinná léčba, ostatně ani žádný univerzální lék. Existuje však několik rostlin, které dokážou při určitých bolestech hlavy pomoci. Jednou z těch nejúčinnějších je řimbaba obecná. „Řimbabu můžete užívat ve formě tinktury, doporučuji ji nakapat do nápoje a užívat 3x denně 15 až 30 kapek,“ radí Pantůček. „Při náběhu migrény ale dávky zvyšte, každých 15 minut si dejte 15 kapek, dokud bolest alespoň trochu neustoupí.“ Pomáhají také odvary z vrbové kůry, bobkového listu, jinanu dvoulaločného, meduňky lékařské.

  Řimbaba obecná

 • 4.

  Vyzkoušejte aromaterapii

  Pomoci mohou i rostlinné silice, především eukalyptus a máta. „Při nástupu migrény si zkuste pomazat jeden spánek trochou eukalyptové a druhý spánek trochou mátové silice,“ doporučuje odborník. V tradiční čínské medicíně se tento postup používá k usměrnění toku energie v hlavě. Celé řadě migreniků právě tato kombinace prospěje, ale aplikovat byste ji opět měli již v první fázi nástupu bolesti.  

  Bolesti hlavy trápí více ženy než muže.

 • 5.

  Lžička pupalkového oleje denně

  Pokud máte migrénu spojenou s hormonálním cyklem, což je velice častý případ právě u žen, můžete vyzkoušet pupalkový olej. Ten je nejen považován za zdroj ženské krásy a energie, ale také má příznivý vliv na regulaci a udržování normální hladiny cholesterolu v krvi. Účinně pomáhá právě při premenstruačním syndromu. Užívá se jedna až dvě lžičky denně a nenechte se odradit jeho mírně nahořklou chutí.

  Bolesti hlavy trápí více ženy než muže.

 • 6.

  Vyhledejte odbornou pomoc

  Migréna je chronické onemocnění, a přestože není životu nebezpečná, dokáže nám kvalitu života výrazně zhoršit. Zatímco dříve se k léčbě hojně využívala různá analgetika, dnes jsou za nejúčinnější léky považovány tzv. triptany, které se specializují na mechanismus vzniku migrén a ten následně potlačují. „Pokud trpíte migrénou často a nedaří se vám vypořádat se s ní domácí léčbou, určitě navštivte lékaře,“ nabádá Jiří Pantůček.

  Zdroj: topvet.cz

  Bolest hlavy si prožil snad každý z nás, migréna je už nemoc, se kterou byste měli zajít k lékaři

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy