Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 11°C

Posíláte dárky poštou? 7 rad, jak balík správně zabalit!

/
 • Správně zabalený balík ochrání vaše dárky.
  Správně zabalený balík ochrání vaše dárky. (profimedia.cz)
  13. prosince 2016 ● 09:31

  Chystáte se potěšit přátele či vzdálenou rodinu vánočním balíkem?  Tak pozor, jak ho zabalíte, aby místo dárků nedostali jen hromadu střepů nebo krabici plnou rozdrobeného cukroví! Poradíme, jak věci do balíku správně zabalit.

 • 1.

  Všechno zabalte zvlášť

  Pokud posíláte více kusů zboží, zabalte je zvlášť a jednotlivé kusy od sebe ještě oddělte například kartony. Jestli posíláte zásilky s jídlem a především alkoholem do zahraničí, mějte na paměti, že mohou být z přepravy vyloučené. V menším množství bývají ale tolerované. O to víc důležité je tyto zásilky správně balit, protože se na ně nebude vztahovat možnost reklamace. Zejména u lahví je zabalení a oddělení každé zvlášť naprosto nezbytné.

 • 2.

  Žádný pohyb

  Nepodceňujte vnitřní výplň. Předměty se pohybují vevnitř balíku a mohou se tak při prudším pohybu poškodit. „Tohle je u reklamací vždy ošemetná situace, kdy přepravce argumentuje právě neporušeným obalem,“ říká odborník Miroslav Michalk.  Použijte proto co nejvíc vnitřního polstrování, aby se dárky v krabici vůbec nepohybovaly.

 • 3.

  Zvolte vhodnou výplň

  Vnitřní výplň by měla být minimálně pět centimetrů od stěn krabice. Sáhněte po bublinkové fólii nebo pěně, které pořídíte v každém větším papírnictví. Jako nouzové řešení můžete použít i dobře zmačkané noviny. Ale pozor, samotné nezmačkané noviny vám dostatečnou ochranu nezaručí!

 • 4.

  Správná krabice je základ

  Vyhněte se zasílání pouze v bublinkové obálce. Tu použijte maximálně pro měkké zásilky s méně hodnotným obsahem. Raději zvolte dobrou lepenkovou krabici, kterou koupíte v papírnictví nebo na poště. „Krabice zabrání vnějšímu poškození a při nešetrném zacházení přepravce zanechá jasné stopy pro případnou reklamaci,“ radí Michalko.

 • 5.

  Ochranu zdvojnásobte

  Dlouhodobě nejbezpečnější způsob balení, třeba právě pro křehké vánoční ozdoby nebo elektroniku, se osvědčuje využití dvou krabic, kdy větší je vystlaná vhodnou výplní a do ní je vložena menší krabice se samotným zbožím.

 • 6.

  Označte balík štítkem »křehké«

  Jestliže posíláte křehké zboží, nezapomeňte balík polepit štítky »křehké«. Řidič s ním bude zacházet opatrněji, přesto však mějte na paměti, že ani takto označený balík nebude systémovému třídění na depu ušetřen...

 • 7.

  Poraďte se

  U cenného nebo rozměrově a váhově atypického zboží může být správné zabalení problém. Dobrou volbou je v tomto případě obrátit se na odborníky.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy