Čtvrtek 12. září 2024
Svátek slaví Marie, zítra Lubor
Zataženo, déšť 12°C

Cvičení v těhotenství? 6 tipů, jak zůstat aktivní!

/
  • Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná. (Shutterstock.com)
    24. listopadu 2016 ● 09:31

    Jste těhotná a přitom zvyklá na aktivní pohyb? Bojíte se, ale že by sportování mohlo miminku ublížit? Není důvod! Jen musíte vědět, jak cvičit. Poradíme.

  • 1.

    Pohyb je prevence bolesti

    Odborníci se shodují: V těhotenství určitě není nutno přestat jakkoliv sportovat a hýbat se, jen je třeba respektovat, že těhotenství je přece jen jiný stav. „Těhotenství rozhodně není dobou, kdy bychom měly radikálně hubnout, začínat s intenzivním sportováním nebo trénovat na maraton. Je ale dobré a žádoucí zůstat fyzicky aktivní v rozsahu a intenzitě, která budoucí mamince vyhovuje, a cvičením podporovat správné držení těla. Je to prevence i léčba mnoha bolestí, tělo se tím připravuje na porod a období po něm, kdy bude maminka děťátko nosit, kojit a vůbec kolem něj neustále běhat,” říká instruktorka cvičení pro těhotné Eva Kašíková z Monkey´s Gym.

    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Autor: Shutterstock.com

  • 2.

    Rychlá chůze i aquaerobik

    Prospěšná je rychlá chůze i lehký běh, pokud je na něj maminka zvyklá, jen pozor na techniku běhu. Snažte se o měkký došlap, nezpevněný terén je vhodnější, ale pozor na zakopnutí o kořeny, kameny apod. Těhotným lze určitě také doporučit plavání, kde již ze samotné podstaty tohoto pohybu nehrozí přetížení nebo úraz. A navíc – voda odlehčuje, proto se těhotným ve vodě obecně líbí. Dobré jsou samozřejmě lekce cvičení a aquaerobiku pro těhotné, kde instruktorky přesně vědí, které prvky zařazovat dle fáze těhotenství, a mohou i poradit cviky na doma.

    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Autor: Shutterstock.com

  • 3.

    Jak vybrat cvičení?

    Pokud si vybíráte kurz cvičení, měl by být skutečně určen pro těhotné ženy a zeptejte se i na jeho skladbu. „Vhodná je třeba tato skladba: 15 minut zahřátí formou dynamického strečinku, 20 minut posilování, 20 minut aktivace bráničního dýchání a pánevního dna, relaxace a na závěr zpevnění ve stabilizační pozici. Cvičení pro třetí trimestr se kromě výše uvedeného už ale více zaměřuje na svalovou relaxaci a úlevové pozice, pánevní dno a cviky pro prevenci otoků končetin,“ upozorňuje Eva Kašíková.

    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Autor: Shutterstock

  • 4.

    Čas vybírejte raději dopoledne

    Pokud budete chodit do lekcí, které jsou určeny pro těhotné, je pravidlem, že ve skupince bývá menší počet cvičících a bývají ohleduplnější v nabízených časech. „Pokud můžete, cvičte raději v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách. V pozdějších odpoledních hodinách je každý člověk více unavený,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Autor: www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz

  • 5.

    Když nechcete cvičit, necvičte!

    Ať už budete sportovat ve skupině, nebo samy, myslete na to, že je důležité cvičit pouze v naprosté pohodě. „Pokud cítíte únavu, okamžitě zvolněte. Stručně se dá říci, cvičte v takové intenzitě, abyste během cvičení dokázaly běžně konverzovat. Při cvičení nezadržujte dech – zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví. V těhotenství se zkrátka sportuje pro radost, nikoliv pro výkon. Pokud se vám do sportování nechce, nesportujte. Poslouchejte své tělo, které ví samo nejlíp, co mu vyhovuje. Věřte mu. A hlavně, pokud se rozhodnete nesportovat, nemějte výčitky. Stačí, když si dopřejete příjemnou procházku,“ uzavírá Štrougalová.

    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Autor: Shutterstock.com

  • 6.

    Kdy je lepší na cvičení zapomenout

    Odborníci varují před náročnými silovými a tlakovými sporty a aktivitami, při nichž hrozí pád. Tělo se připravuje na porod rozvolňováním svalů i vazů, proto není vhodné klouby přetěžovat. Je nutné se vyhnout i tvrdým poskokům, doskokům, které přetěžují páteř, a při strečinku nechodit do maximálního rozsahu. A kdy rozhodně necvičit vůbec? Když nemáte ze cvičení radost, jste unavená či vás něco bolí, vyskytne se krvácení, tvrdnutí bříška, pokud lékař doporučí klidový režim, pokud v začátku těhotenství zvracíte a je vám nevolno, tělo si o klid říká samo. Nepodceňujte ani kontrolu váhy – v průběhu těhotenství byste měla přibírat cca 1 kg za měsíc, pokud tomu tak není, nevyčerpávejte se a věnujte se spíše dechovým cvičením.

    Cvičit můžete i v těhotenství, ale musíte být více opatrná.
    Autor: www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz

    Více o cvičení v těhotenství čtěte ZDE

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy