Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Není čaj jako čaj: Který vám v zimě pomůže?

/
 • Pokud se chcete čajem zahřát, musíte vědět, který si uvařit.
  Pokud se chcete čajem zahřát, musíte vědět, který si uvařit. (Shutterstock)
  22. listopadu 2016 ● 09:31

  Máte pocit, že když si dáte v chladných dnech čaj, udělaali jste pro své tělo to nejlepší? Ano, ale musíte vědět, co vypít. Není totiž čaj jako čaj!

 • 1.

  Černý a zelený

  Málokdo ví, že černý čaj zatěžuje srdce stejně jako káva. Proto je lepší nahradit ho čaji bylinkovými. Zelený obsahuje hodně antioxidantů, proto je dobré ho pít. Podle čínské medicíny má ale velké ochlazující účinky, proto je důležité nepít jej samotný, ale dát si do něj zázvor nebo skořici, které termický účinek vyrovnají. „Výjimkou mezi zelenými čaji je puerh, který neochlazuje a mimo jiné skvěle podporuje imunitu, podporuje jaterní činnost a neobsahuje tein ani kofein, takže neprovokuje ledviny. Rozhodně jej ale vždy kupujte sypaný, ne v sáčkách. Nejlepší je kupovat alespoň kvalitu takzvané páté třídy,“ radí výživový specialista Martin Škába.

  K pití jsou nejlepší neslazené čaje, minerálky a obyčejná voda.
  Autor: Shutterstock.com

 • 2.

  Ostropestřec zlepší imunitu

  Sypané čaje si navíc můžete nechat namíchat a přidat si do nich, to co máte rádi, či co potřebujete.  Co třeba zklidňující meduňku? Ta navíc zklidní pocuchané nervy, přivodí spánek a sníží horečku. Mátový čaj zase zaručeně zklidní rozbouřený žaludek, zmírní menstruační bolesti, uvolní napětí a pomůže při nachlazení i chřipce. Ostropestřec mariánský pak udělá na podzim s naším tělem doslova zázraky. Kupte si jen semínka (ta můžete ostatně konzumovat i samotná), rozdrťte je, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 20 minut. Tento čaj působí skvěle na játra i pro povzbuzení imunitního systému.

  Bylinný čaj
  Autor: Shutterstock.com

 • 3.

  Zázvor regeneruje a zahřívá

  „Zcela specifický je pak svými účinky v toto roční období čaj zázvorový. Pomáhá trávení a tím podporuje regeneraci těla a imunitu, má silně zahřívací efekt, podporuje zdraví cévního systému a mnohé další. Je dobré používat zázvor buď čerstvý, nebo sušený, s tím že na jeden gram čerstvého zázvoru vychází používat půl gramu sušeného, který je více koncentrovaný,“ doporučuje Martin Škába.

  Horký zázvorový čaj
  Autor: Shutterstock.com

 • 4.

  Pozor na citron!

  Málokdo to ví, ale jakýkoliv čaj, do kterého přidáte citron, vás silně ochladí. Lépe uděláte, když do čaje přidáte tzv. zahřívací koření, jako je skořice nebo třeba právě zázvor. „Když máte teplotu, ale nepotíte se, pijte rozhodně jen čaje bez citronu a zvyšte množství zázvoru, abyste se zahřáli a došlo k pocení. Máte-li teplotu a potíte se, můžete si dát rovnou čaj s citronem, ale bez zázvoru.“ doporučuje Škába.

  Protože citron ochlazuje, dobré k němu do čaje přidat zázvor a skořici.
  Autor: Shutterstock.com

 • 5.

  Ráno teplá voda

  Odborník ovšem varuje, že čaje nenahradí zdravý pitný režim, který by na podzim a v zimě měl vypadat ideálně asi takto: „Ráno začněte teplou vodou. Podle čínské medicíny nastartuje trávicí oheň a podpoří odbourávání hlenu. Teplou vodu pak pijte i během dne a vyvarujte se studeným nápojům,“ uzavírá Martin Škába.

  .
  Autor: Shutterstock.com

Témata

čaj zdraví imunita

Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy