10. prosinec 2018
Svátek slaví Julie, zítra Dana

Topíte v zimě dřevem? Tipy, na které byste přitom neměli zapomínat!

/
 • Topíte v zimě dřevem? Tipy, na které byste přitom neměli zapomínat!
  7. října 2016 ● 12:00
   

  Máte pocit, že zima je ještě daleko a úvaha nad tím, či si v chladnějších časech zatopíme, je poněkud předčasná? Abyste se nedivili, až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě. Do módy se totiž vrátilo topení dřevem a právě začátek podzimu je totiž ideální čas na nastartování pil a cirkulárek. Než ale najedete na systém „nařezat, rozštípat, vyrovnat do hranice“, měli byste nejdříve popřemýšlet,  jakým dřevem topit a kolik ho budete potřebovat, nebo jak ho správně uskladnit. Důležité je i správné a dobře ošetřené nářadí.

 • 1.

  Jaké zvolit dřevo? Čím tvrdší, tím déle hoří

  Palivové dřevo na topení, které je jedním z nejlevnějších zdrojů tepla, je zároveň šetrné k životnímu prostřední. Proto se také nedoporučuje používat k topení chemicky ošetřené dřevo.

  Při výběru paliva se pak řídíme nejčastěji jeho tvrdostí:

  * Tvrdé dřevo (dub, buk, jasan, habr či dřevo z ovocných stromů) má vyšší výhřevnost. Hoří pomaleji a tvoří dostatek žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny.

  * Měkké dřevo (osika, lípa, kaštan, topol, vrba) naopak hoří rychleji a je levnější variantou v topné sezoně. Proto je vhodné i na rozdělávání ohně a přípravu třísek.

  * Smrk nebo borovice obsahují velké množství pryskyřic, takže tvoří větší množství sazí zanášejících komín.

  Nejvhodnější pro vytápění je tvrdé dřevo, které pomaleji hoří a poskytuje stabilní, dlouhodobý žár. Nejvýhřevnější dřevo má buk, habr a dub.

 • 2.

  Jakou zásobu využijete?

  Měkkého dřeva se spotřebuje až dvakrát tolik, ovšem v zásobách na topnou sezónu by rozhodně nemělo chybět. Obvykle se doporučuje 1 díl měkkého dřeva na 3 díly tvrdého. Pro přitápění je to kolem 5 až 10 prostorových metrů (PRM). Pokud ale dřevem vytápíte celý dům a ještě ohříváte vodu, může se zásoba vyšplhat až na 30 PRM.

  Domácnosti topící dřevem si musí na zimu připravit od 12 000 do 20 000 Kč. Při příležitostném přitápění byste se měli vejít do 7 000 Kč.

 • 3.

  Jak se dřevem zacházet?

  Důležité také je, aby dřevo na topení bylo správně vyschlé. S rozštípáním polen proto není dobré otálet. Pro zpracování se lépe hodí čerstvé dřevo z poražených stromů, které poté i lépe vysychá. Podle toho štípané dřevo také skladujeme. Ideální je naštípané dřevo uložit pod střechou, úplně stačí hranice na vzdušném a dobře přístupném místě chráněná plachtou. Rozštípaná polínka také můžete vyrovnat v přístřešku nebo na zápraží k návětrné stěně domu. Tím vytvoříte i další tepelnou ochranu domu.

  hrdina

 • 4.

  Jaké pomůcky a vybavení potřebujete?

  Na zpracování dřevěných polen na požadovanou délku využijete motorovou pilu. Na štípání polen se zase nejlépe hodí sekyrka, která je lehká a dobře padne do ruky. Nezapomínejte ani na ochranné pomůcky, jako jsou brýle či rukavice.

  Péče o sekeru se vyplatí.

 • 5.

  Jak pracovat s pilou jako správný dřevorubec?

  „Při manipulaci s pilou platí pravidla, která je důležité respektovat: správný postoj a držení pily, bezpečná vzdálenost, ale také pohyb s pilou a startování. Pilu startujte vždy na zemi,“ radí Tomáš Nevečeřal, produktový specialista značky Husqvarna.

  „Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama, pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Řetěz se v žádném případě nesmí otáčet, když pilu přenášíte na jiné místo. V ten moment vždy aktivujte řetězovou brzdu nebo vypněte motor,“ dodává Nevečeřal.

  Tomáš Nevečeřal je dřevorubec od pohledu.

  Fotogalerie
  9 fotografií

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy