22. únor 2020
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Dovolená s dětmi: 15 rad, jak přežít cestování!

/
 • Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.
  15. června 2016 ● 09:32

  Zná to asi každý. Těšíte se na rodinnou dovolenou, ale před vámi je dlouhá cesta a věčné dětské dotazování: »Kdy už tam budem?« Abyste nevypěnili ještě dříve, než vám dovolená začne, přečtěte si naše rady a cesta bude klidnější.

 • 1.

  Zapojte děti

  Už při organizaci cesty zapojte i děti. Ty totiž pocit důležitosti doslova milují. Nechte je proto balit, plánovat, organizovat, rozhodovat.

  Noc je lepší

  Pokud jedete autem a řidiči nevadí tma, zvažte, zda nebude lepší cestovat v noci, kdy dítě spí, a tím odpadne spousta starostí. Rozhodující slovo však musí mít řidič.

  Šetřete časem

  Do vlaku či autobusu nenasedejte s velkým časovým předstihem. Vždyť koho by bavilo sedět zbytečně v sedačce o půlhodinu déle.

  Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.

 • 2.

  Nutné přestávky

  Pokud cestujete autem, počítejte s častými přestávkami. Běžná čtyřhodinová cesta se s dětmi většinou protáhne až na 6 hodin.

  Batoh je lepší

  Při volbě mezi cestovními zavazadly dejte vždy přednost batohu před kabelou. Výhody tohoto řešení oceníte hlavně při neustálém sklánění se k dítěti.

  Viditelné děti

  Pokud cestujete dopravou, kde se pohybuje více lidí, vyplatí se obléknout děti do výrazného oblečení, které vám usnadní jejich »monitorování« třeba na letišti nebo na nádraží.

  Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.

 • 3.

  Vybavte je telefonem

  Dejte dětem kartičku, náramek nebo rovnou napište na jejich oblečení své telefonní číslo. Pokud cestujete do zahraničí (i na Slovensko), nezapomeňte předvolbu. I když dítě váš telefon zná, nemusí si ho v nečekané situaci vybavit.

  Pozor na nevolnost

  Pokud víte, že dětem bývá při cestování špatně, můžete vyzkoušet homeopatika nebo léky proti kinetóze. V lékárnách jsou volně k dostání i speciální lízátka a žvýkačky proti nevolnosti. Skvělé jsou i zázvorové tabletky.

  Lehké jídlo

  Jídlo na cestu musí být nekomplikované – kukuřičné tyčky, máslové sušenky, dětská výživa, ale také nějaké pamlsky – sušené ovoce, tyčinky. Některé dítě lépe zvládá cestu s prázdným bříškem, jinému právě hlad způsobuje nevolnost. Jde o to vyzkoušet, co vaší ratolesti nejlépe vyhovuje.

  Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.

 • 4.

  Ubrousky i nočník

  K základní cestovní výbavě patří pití, vlhčené ubrousky, voda a žínka na omývání obličeje, základní lékárnička, lehká deka, náhradní oblečení (pro dítě i pro sebe), dostatek plen, dudlík, nočník, sáček na odpadky.

  Stínítka nebo plena

  Pokud nemáte na oknech stínítka, oceníte plenu na zakrytí oken před sluncem nebo v noci proti reflektorům kolemjedoucích aut.

  Mluvte s dětmi

  Vše s dětmi sdílejte. Povídejte si s nimi, kam jedete, jak dlouho to bude trvat. U malých dětí použijte pro lepší srozumitelnost jejich slovník: „Zastávka bude dlouhá jako dva Večerníčky,“ radí čtyřnásobná maminka Štěpánka Štrougalová.

  Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.

 • 5.

  Mapy zabaví

  Starší děti milují mapy, na nichž mohou sledovat, kam jedou. Naučte je vyhledávat souřadnice, vysvětlete jim, kde najdou vzdálenosti, jak se značí řeky apod.

  Dovolte tablet

  Nezapomeňte na hry (magnetické, karty, kostky), omalovánky, sešity s nálepkami, papír, tužka, knížka, molitanový míček. Hodně nervů ušetří i , který byste měli povolit, když jinak nejste hrám nakloněni.

  Dobrou náladu s sebou

  I když máte spoustu starostí, snažte se vyrazit na cestu s dobrou náladou. Pokud budete nenaladění a nervózní, přenese se nepohoda i na ostatní účastníky zájezdu.

  Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy